امیرعبداللهیان آمریکا در عمل حسن نیت خود را نشان دهد

تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس جمهوری سوریه، گفت: در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم اگرچه آمریکایی‌ها مدعی هستند که علاقه‌مند به حل موضوعات و رسیدن به توافق هستند ولی آنها باید در عمل هم حسن نیت خود را نشان دهند.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا،  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دیدار و درباره همکاری‌های دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.


امیرعبداللهیان در این ملاقات ضمن تبریک به مناسبت موفقیت‌های سوریه در عرصه‌های سیاسی و میدانی، بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و مردم سوریه تاکید کرد.


وزیر امور خارجه افزود: در عرصه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، فصل جدیدی از مناسبات آغاز شده است. توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه به طور جدی در دستور کار مناسبات دو کشور قرار گرفته و تسهیل حمل و نقل و ترانزیت میان دو کشور مورد توجه است. در همین راستا تعاملات و مبادلات مردمی میان دو کشور نیز اهمیت می‌یابد.


امیرعبداللهیان ضمن استقبال از روند عادی سازی روابط کشورهای منطقه با سوریه، اشتراک دیدگاه‌های دو کشور درباره بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد اشاره قرار داده و تاکید کرد: در تنش‌های منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران با هر جنگی مخالف و خواستار حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و راه‌های مسالمت‌آمیز سیاسی است. در این راستا ایران خواستار حل و فصل بحران یمن از طریق گفت‌وگوهای بین یمنی بوده و معتقد است تغییر رفتار برخی کشورهای منطقه می‌تواند به رسیدن به راه حلی برای یمن کمک کند.


وی در مورد تحولات اوکراین تاکید کرد: ما مخالف جنگ و مخالف تحریم هستیم. راه حل در اوکراین سیاسی است.


امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین گفت: ما در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم. اگرچه آمریکایی‌ها مدعی هستند که علاقه‌مند به حل موضوعات و رسیدن به توافق هستند؛ لیکن آنها باید در عمل نیز حسن نیت خود را نشان دهند.


مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را حکیمانه و درست است


همچنین در این دیدار بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به سرعت تحولات در منطقه گفت: پس از شکست آمریکا در افغانستان و به ویژه پس از تحولات اوکراین مشخص شده است که آمریکا و ناتو نمی‌توانند کاری را در جهان از پیش ببرند. بنا بر این کشورهای منطقه به دنبال صف بندی‌های جدید برای جایگزینی حمایت‌های آمریکا هستند.


وی استاندارد دوگانه برخی از کشورها را مورد اشاره قرار داد و گفت این کشورها در مقابل حملات رژیم صهیونیستی به سوریه سکوت کرده و موضعی اتخاذ نمی‌کنند.  


رئیس‌جمهور سوریه ادعای حسن نیت از سوی مقام‌های دولت آمریکا را بی اساس خواند و مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را حکیمانه و درست توصیف و تاکید کرد: آنچه برای سوریه مهم است دیدگاه‌های ایران در مذاکرات وین و همراهی سوریه در این مسیر است.


بشار اسد دیدار جمعی از علمای اهل سنت ایران از سوریه را دارای معنای مهمی دانست.


وی از دکتر امیر عبداللهیان درخواست کرد سلام‌ها و درود رئیس‌جمهور، دولت و ملت سوریه را به امام خامنه‌ای رهبر معظم و سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور تقدیم کند.


در این دیدار همچنین تحولات فلسطین و برخی موضوعات دیگر دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


تهران- ایرنا-وزیر امورخارجه کشورمان، در رأس هیأتی صبح امروز چهارشنبه عازم سوریه شد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.