سی ان ان ۱۰۰ هزار نیروی آمریکایی در اروپا حفظ خواهند شد

نیویورک – ایرنا- شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد که واشنگتن ۱۰۰ هزار نیروی خود را در اروپا حفظ خواهد کرد.


این رسانه آمریکایی نزدیک به دولت دموکرات جو بایدن روز جمعه به وقت محلی به نقل از چندین مقام آمریکایی اعلام کرد انتظار می‌رود که واشنگتن  حدود ۱۰۰ هزار نیروی خود را برای آینده ای قابل پیش بینی در اروپا حفظ کند و درصورتی که اقدامات روسیه تشدید شود یا سوئد و فنلاند یا سایر اعضای ناتو را تهدید کند، این تعداد افزایش خواهند یافت.


این مقامات افزودند، اگر ناتو رزمایش های نظامی بیشتری در منطقه انجام دهد، ممکن است تعداد این نیروها به طور موقت افزایش یابد و در صورت تغییر فضای امنیتی، آمریکا  می تواند پایگاه های بیشتری را در اروپا ایجاد کند.


مقامات آمریکایی گفتند که این طرح ها پس از نشست روز پنجشنبه سران نظامی ناتو در بروکسل مورد بررسی قرار گرفته است.


 سی ان ان گزارش داد فرماندهان نظامی ناتو در حال تهیه توصیه های خود برای ارائه به نشست وزیران دفاع ناتو هستند که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود و رهبران ناتو از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است  در پایان همان ماه در مادرید با یکدیگر دیدار کنند.


آمریکا تعداد کل نیروهای مستقر در اروپا را از حدود ۶۰ هزار سرباز قبل از جنگ اوکراین، اکنون به حدود ۱۰۰ هزار نفر افزایش داده است و به بهانه حمایت از ناتو و بازدارندگی در مقابل روسیه، نیروها و تجهیزات نظامی خود را در کشورهای ناتو در  جناح شرقی اروپا مستقر کرده است.


 آمریکا همچنین هزاران سرباز به نیروی واکنش ناتو اختصاص داده است که برای اولین بار در تاریخ ناتو در اوایل بهار امسال فعال شد.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.


پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.


جنگ در اوکراین در سومین ماه به سر می‌برد  و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.
آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *