انتشار نتایج طرح تحول زمین شناسی استان خراسان جنوبی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و دبیر کمیته مشترک راهبری توافقنامه سه جانبه بخش معدن کشور از انتشار عمومی نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان‌ جنوبی همزمان با هفته دولت در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور خبر داد.


به گزارش ایسنا، مهندس رضا جدیدی اعلام کرد: روز دوشنبه ۶ شهریور ماه سال جاری و همزمان با هفته دولت نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی  در این سازمان منتشر خواهد شد. طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از مهرماه سال  ۱۴۰۰ در استان خراسان جنوبی آغاز شد و در آبان ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید و اتمام روند ارزیابی علمی و داوری اطلاعات نیز در ابتدای سال ۱۴۰۲ انجام شد.


دبیر کمیته مشترک راهبری توافقنامه سه‌جانبه بخش معدن کشور، خاطرنشان کرد: همزمان با هفته دولت تمامی نقشه‌ها، گزارش‌ها و مستندات در قالب اطلاعات مکانی و توصیفی به متولیان توافقنامه سه‌جانبه بخش معدن شامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و معاونت امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت تحویل داده خواهد شد.


جدیدی، درباره ویژگی‌های خاص طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی، افزود: در این طرح ۶۰ پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی در مساحتی بالغ بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع اجرا شد که دستاوردها و خروجی این طرح انتشار اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی در مقیاس کاربردی یک‌پنجاه‌هزارم است.


به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مطالعات ژئوفیزیک هوایی در گستره خراسان جنوبی طی سال گذشته، اجرا و اطلاعات آن منتشر شده است.


وی تصریح کرد: معرفی ۱۷ محدوده طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی به عنوان نتایج و دستاوردهای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان‌جنوبی است.


به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درخصوص لزوم بهره‌گیری مناسب از منابع طبیعی، انسانی و ضرورت تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه‌­ای، سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در قالب توافقنامه‌ای سه جانبه در بخش معدن با حضور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اقدام به تعریف برنامه‌ای تحولی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کرد.


این طرح اهداف کلان و برجسته‌ای از جمله توسعه مناطق کم‌برخوردار و اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی بومی متخصص، تولید اطلاعات زیرساختی متناسب با  آمایش سرزمین و تکمیل اطلاعات عمقی و کشف ذخایر جدید از  طریق برداشت‌­های ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار دارد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *