بزرگداشت حافظ در یک روز خلاصه نشود

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با بیان اینکه «حافظ شیرازی» جهانی از اندیشه است می‌گوید: تلاش ما بر این است که بزرگداشت حافظ در یک روز خلاصه نشود بلکه به یک هفته یا یک ماه تسری پیدا کند تا از رهگذر این اقدام، اندیشه این شاعر بلندآوازه ایرانی جهانی شود.


به گزارش ایسنا، محمود شالویی،  رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در اولین نشست شورای عالی سیاست‌گذاری ستاد بین‌المللی بزرگداشت حافظ شیرازی که در تالار آیینه انجمن برگزار شد، در سخنانی گفت: در دوره جدید مدیریت انجمن با توجه به تأکید ریاست محترم جمهور و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه مضاعفی به پاسداشت مفاخر ایران مبذول شده است و در کنار این مهم ساخت بناهای یادبود مفاخر و چاپ و نشر آثار آنان نیز با جدیت دنبال می شود.


او افزود: با توافق‌های صورت گرفته میان انجمن و استانداری‌ها و شهرداری‌های استان‌ها و با همکاری ویژه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های مستمر انجمن در استان‌ها به خصوص با راه‌اندازی دفاتر استانی انجمن، در حوزه‌های گوناگون تسریع شده است. در این مسیر، امسال با مساعدت ویژه شهرداری شیراز و استانداری فارس رویدادهای مرتبط با بزرگداشت حافظ شیرازی با گستردگی بیشتر در سطوح استانی و ملی پیگیری و عملیاتی خواهد شد.


مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مشابه اقدامات موثر ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی که در دو سطح ملی و بین‌المللی در دو سال گذشته به منصه ظهور رسید، فعالیت‌های ستاد  بزرگداشت حافظ شیرازی نیز علاوه بر فعالیت گسترده در داخل، با مساعدت و همراهی نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در بالاترین سطح فرهنگی، ادبی و اجتماعی پیگیری و اجرایی می‌شود.


او در ادامه گفت:  تلاش ما بر این است که بزرگداشت حافظ در یک روز خلاصه نشود بلکه به یک هفته یا یک ماه تسری پیدا کند تا از رهگذر این اقدام، اندیشه این شاعر بلندآوازه ایرانی جهانی شود. به یقین «حافظ شیرازی» جهانی از اندیشه است، از این‌رو امید داریم با اقدامات پیش رو و ساماندهی رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری، نسل جوان و جدید کشور با پیشینه ادبی خود بیشتر آشنا شوند تا جنبه هویت‌بخشی این فعالیت‌ها در این نسل پررنگ‌تر شود.


شالویی در پایان گفت: ستاد بین‌المللی بزرگداشت حافظ شیرازی از همه نهادهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور از جمله رسانه ملی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری‌ها، استانداری‌ها، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انتظار دارد که کمال همکاری و مساعدت را برای هرچه بهتر برگزار شدن هفته بزرگداشت حافظ شیرازی داشته باشند و با انجام فعالیت‌های هنری و فرهنگیِ نو و ابتکاری، شعر و اندیشه این شخصیت مهم و تأثیرگذار ایران اسلامی را به ایرانیان و جهانیان معرفی کنند.


در ادامه این نشست مهدی جمالی‌نژاد معاون وزیر کشور و عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخن پرداخت و گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با شهرداری‌ها و استانداری‌های سراسر کشور تلاش می‌کنیم تا با استفاده از فضاهای تبلیغاتی شهری از جمله بیلبوردها، شرکت واحد اتوبوسرانی و شرکت مترو تهران، همچنین با تولید محتوای الکترونیکی و مکتوب در ترویج شعر و اندیشه حافظ در پایتخت و استان‌ها جنبه مردم محوری رویدادها را افزایش دهیم.


همچنین حمیدرضا قانعی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این جلسه پس از ارائه گزارشی از فعالیت‌های این اداره کل در تکریم و پاسداشت حافظ شیرازی گفت:  شعر حافظ اندیشه ساز است، از این‌رو در عرصه بین‌المللی نیز ظرفیت بالایی برای ارائه به جهانیان خاصه علاقه مندان به زبان و ادب فارسی دارد.


او در ادامه تصریح کرد: امسال در شهر شیراز برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری مسابقه طراحی پوستر و نگارگری با موضوع حافظ، برگزاری نشست‌های تخصصی حافظ‌پژوهی، تجلیل از حافظ‌پژوهان، برپایی نمایشگاه عکس و نمایشگاه نسخ خطی از دیوان حافظ در هفته بزرگداشت این شاعر گرانمایه را داریم.


در ادامه مهدی سموعی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،علیرضا تابش نماینده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، امیر اسماعیل آذر استاد زبان و ادب فارسی، ابوالحسن خلج منفرد نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد شاه منصور شاه میرزا نماینده موسسه فرهنگی اکو، محمد علی چوبینی معاون فرهنگی شهردار شیراز، ولی تیموری مشاور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی و علیرضا حبیبی معاون امور استان های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *