تسهیلات خطرپذیر ۲۶ هزار میلیارد ریالی برای شرکت های فعال در صنعت

دبیر ستاد اقتصاد دانش‌بنیان انرژی از تخصیص تسهیلات به شرکت‌های فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی در راستای اجرایی‌سازی آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌بنیان و فناور و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق خبر داد.


دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی خبر داد


تخصیص ۲۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات خطرپذیر به شرکت های فعال در صنعت برق و اصلاح الگوی مصرف انرژی


به گزارش ایسنا، زمانیان در خصوص فعالیت‌های این ستاد، گفت: با توجه به تغییر عنوان این ستاد، اهداف و ماموریت‌های جدیدی برای ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی تعریف شده است. از جمله این اهداف می‌توان به توسعه بازار اقتصاد دانش‌بنیان حوزه انرژی با بهره‌گیری از ظرفیت زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور، پیاده‌سازی پروژه‌های اقتصاد محور، پیشران و استراتژیک در حوزه انرژی با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌­های دانش‌بنیان و بهره‌برداری حداکثری از همه ظرفیت‌­های پیش‌بینی شده در قانون جهش تولید دانش‌بنیان اشاره کرد.


دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی، خاطر نشان کرد: فعالیت‌ها و اقدامات مناسبی در حوزه نفت، گاز و نیرو در حال برنامه‌ریزی و انجام است. به عنوان نمونه در  سال جدید، جلسات کارگروه ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌بنیان و فناور و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق به طور منظم در حال برگزاری بوده که هدف اصلی این کارگروه تخصیص بهینه تسهیلات خطرپذیر موضوع بخشی از بند (ط) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تا سقف ۲۶ هزار میلیارد ریال به شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت برق و شرکت‌های فعال در حوزه الگوی مصرف انرژی است.


زمانیان ادامه داد: مسئولیت این کارگروه بر عهده معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان بوده و با همکاری سایر اعضای کارگروه، شیوه‌نامه و فرآیند مناسبی جهت تخصیص تسهیلات مذکور به شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین شده است.


وی با اشاره به اهمیت انرژی‌­های تجدیدپذیر، تاکید کرد: یکی دیگر از فعالیت‌­های مهم این ستاد، پیگیری اجرایی کردن ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و کمک به توسعه شرکت­‌های فعال و زیر ساخت‌­های این حوزه با کمک منابع حاصله از اجرای این قانون است. 


دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی، افزود: مطابق این قانون، صنایع با قدرت مصرف بیشتر از یک مگاوات موظفند معادل یک درصد از برق مورد نیاز سالانه خود را از طریق احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین کنند که این سهم باید در پایان سال پنجم به حداقل پنج درصد برسد. در غیر این صورت وزارت نیرو موظف است سهم مذکور از برق مصرفی این صنایع را با تعرفه تجدیدپذیر محاسبه کرده و از صنایع اخذ کند. میزان ۲۵ درصد از این هزینه دریافتی، پس از واریز به حساب خزانه‌داری کل کشور به حساب معاونت علمی واریز می­‌شود تا صرف حمایت از آزمایشگاه‌­ها، شرکت‌­های دانش‌بنیان و سایر موارد مرتبط با توسعه برق تجدیدپذیر شود.


زمانیان در تشریح برنامه­‌های اصلی ستاد، افزود: یکی از اولویت‌های کاری ستاد، کمک به رفع مشکل ناترازی گاز با همکاری وزات نفت و صمت و بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌­های دانش‌بنیان فعال این حوزه است. از جمله فناوری‌­هایی که این ستاد برای رفع این مشکل برآن تمرکز دارد، می‌توان به استفاده از ظرفیت شبکه انتقال و توزیع گاز کشور (ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار گاز)، فناوری SNG ، مایع‌سازی گاز (LNG) و بهره‌برداری از مخازن گازی نامتعارف اشاره کرد.


وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی، اجرایی‌سازی بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست است که آیین‌نامه ایجاد آن در سال ۱۳۹۶ از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده است. همچنین آیین‌نامه اجرایی بازار در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد و معاونت علمی وظیفه راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور تهیه و تنظیم گزارش‌­های پایش و ارزیابی عملکرد فعالین بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست و معرفی سالانه فناوری‌های نوین حوزه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست را برعهده دارد.


زمانیان افزود: ساز و کار بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست به گونه‌ای است که شرکت‌­های فعال حوزه بهینه­‌سازی با ارائه پروپوزال­‌های مناسب و تصویب آنها در نهادهای تخصصی بازار (ایفکو و ساتبا) بتوانند به میزان انرژی صرفه‌جویی شده پس از اجرای طرح خود، گواهی‌هایی قابل معامله در بورس انرژی را دریافت کرده و با قیمت‌های بالاتری نسبت به هزینه برق صرفه‌جویی شده آنها را به فروش برسانند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *