تغییر ساختار وام ودیعه مسکن دانشجویان وزارت بهداشت از سال تحصیلی

معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: صندوق رفاه دانشجویان بر اساس ماده ۸ قانون جوانی جمعیت از سال تحصیلی آتی مکلف است به دانشجویان ساکن شهرهای با بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۷۰ میلیون تومان و به دانشجویان شهرهای با کمتر از ۵۰۰ هزار نفر نیز مبلغ ۶۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن پرداخت کند.


به گزارش ایسنا، دکتر حمید رئیسی در نشست خبری صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز که در ساختمان صندوق رفاه وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مبلغ ۵۷۴ میلیارد تومان وام در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ پرداخت کرده و ۹۹ هزار و ۴۳۱ دانشجو در سال تحصیلی جاری وام دریافت کرده‌اند و با توجه به اینکه برخی دانشجویان دو فقره وام دریافت کرده‌اند،مجموعا 121 هزار ۳۸۴ فقره وام به دانشجویان پرداخت شده است.


معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مدت زمان نیم‌سال نخست یک سال تحصیلی ۴.۵ ماه است و نیم‌سال دوم تحصیلی نیز ۵.۵ ماه است، ادامه داد: اگرچه مدت‌زمان نیم‌سال دوم تحصیلی ۵.۵ ماه است اما ۱.۵ ماه در پایان سال قرار دارد و ۴ ماه دیگر از نیمسال دوم تحصیلی در سال بعد قرار می‌گیرد. تمام دانشجویان انتظار دارند که وام را در ۱.۵ ماه اول نیم‌سال دوم سال تحصیلی دریافت کنند اما به دلیل مشکلاتی مانند پرداختی‌های دولت در پایان سال و توجه به مولفه‌هایی مانند توزیع عادلانه، امکان پرداخت تمام وام‌ها در سال گذشته وجود ندارد.


دکتر رئیسی درباره جامعه آماری وام‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: ۱۷نوع وام از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به دانشجویان پرداخت می‌شود و ما مبلغ ۳۰۲ میلیارد تومان در قالب “وام تحصیلی” به دانشجویان پرداخت کردیم که نشان می‌دهد وام تحصیلی بیشترین وام پرداخت شده در بین 17 نوع وام به دانشجویان است.


وی درباره شرایط پرداخت وام‌ها به دانشجویان گفت: پرداخت وام‌ها در قالب نرم‌افزار یک‌پارچه صندوق رفاه و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. فرایند رسیدگی به مدارک بارگذاری شده ۲ هفته زمان می‌برد. پرداخت اقساط منوط به تامین اعتبار است و اگر نقدینگی لازم در دسترس باشد، پرداخت وام‌ها به دانشجویان در یک بازه زمانی ۳ روزه انجام می‌شود.


معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه وام ودیعه مسکن با توجه به تیپ دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، اظهار کرد: دانشگاه‌ها به ۳ تیپ دسته‌بندی شده‌اند و بر این اساس وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود. دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تهران که جزو تیپ یک هستند، مبلغ ۷۰ میلیون تومان به دانشجویان پرداخت می‌شود. همچنین به دانشجویان مراکز استان‌ها مبلغ ۶۰ میلیون تومان و دانشکده‌های اقماری نیز ۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.


وی درباره شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن در سال تحصیلی آتی گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بر اساس ماده ۸ قانون جوانی جمعیت مکلف است به دانشجویان ساکن شهرهای با بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، مبلغ ۷۰ میلیون تومان و به دانشجویان شهرهای با کمتر از ۵۰۰ هزار نفر نیز مبلغ ۶۰ میلیون تومان وام پرداخت کند. با توجه به اینکه این موضوع سبب حذف وام ۵۰ میلیونی دانشکده‌های اقماری می‌شود، می‌توان گفت وام ودیعه مسکن در سال آتی تحصیلی ۱۵ درصد رشد می‌کند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا
لینک مطالب دیگرچین و روسیه مقصد اولیه برای تحصیل دانشجویان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *