تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و شرکت بورس انرژی ایران

ایسنا/هرمزگان تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و شرکت بورس انرژی ایران جهت ایجاد زیرساخت‌های علمی، فنی، قانونی، فیزیکی و عملیاتی به منظور تسهیل و تعمیق معاملات داخلی و خارجی انواع ابزارها و نهادهای مالی بر بستر بورس انرژی ایران در منطقه آزاد قشم منعقد شد.


عادل پیغامی، امروز (هفتم دی‌ماه)، در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و شرکت بورس انرژی ایران، اظهار داشت: جزیره قشم توانمندی‌های زیادی در حوزه انرژی دارد و همکاری نزدیک سازمان و بورس انرژی می تواند زمینه ساز افزایش سرمایه گذاری و صادرات انرژی از این منطقه باشد.


وی ادامه داد: یکی از نکات مهمی که طی همکاری با بورس انرژی باید مدنظر قرار گیرد این است قوانین منطقه آزاد با قوانین سرزمین اصلی متفاوت است و انطباق همکاری‌ها بر اساس قوانین منطقه افزایش تبادلات را تسهیل خواهد کرد.


به گفته رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، برق تولیدی در جزیره قشم تا یک سال آینده به حدود هزار مگاوات خواهد رسید که سه برابر نیاز جزیره است و ورود نیروگاه‌های این حوزه به بورس انرژی می تواند یکی از گام های اولیه اجرای تفاهم نامه همکاری باشد.


آمادگی در اختیار قرار دادن ظرفیت‌های بورس انرژی به منظقه آزاد قشم را داریم


علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران نیز در این نشست گفت: آمادگی داریم تا ظرفیت های بورس انرژی را در اختیار منطقه آزاد قرار دهیم تا شاهد حضور فعال بورس، کارگزاران و سایر نهادهای مالی در جزیره باشیم.


نقوی ادامه داد: افتتاح دفتر بورس انرژی در جزیره قشم یکی از برنامه های پیش روی ماست تا بدین وسیله همکاری و هماهنگی لازم با نهادهای مرتبط حوزه انرژی مانند وزارت نفت، نیرو و اقتصاد در بسترسازی و تسهیل معاملات انجام پذیرد.


وی تصریح کرد: حضور فعال در صنعت بانکرینگ جزیره، ارائه برق در بورس انرژی توسط تولیدکنندگان به قیمت ارزنده تر، راه اندازی معاملات سواپ با همکاری منطقه آزاد قشم و تبدیل قشم به پایلوتی برای تعویض اجاق های خوراک پزی گازی با برقی و به طور کلی بهینه سازی مصرف انرژی از جمله مهمترین برنامه هایی می باشد که در دستور کار داریم.


بنابر این گزارش، بورس انرژی ایران به‌عنوان چهارمین بورس رسمی کشور در تیرماه ۱۳۹۱ و با هدف ایجاد بستری برای انجام معاملات حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر آن‌ها، تاسیس شده است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *