ثروتی طبیعی که باید توجیه اقتصادی برای آن تعریف کرد

ایسنا/خراسان جنوبی توجیه اقتصادی و توجه به بازار فروش همان امری است که نیاز مبرم این روزها برای کشت گیاهان دارویی است؛ ثروتی که در خرسان جنوبی وجود دارد اما شاید ارزآوری لازم را ندارد.


بی نظیر است و تنها در این کویر جای رویش دارد؛ در منطقه بکر کویری سبز می‌شود، اما شاید آن چنان که باید از آن استفاده اقتصادی نشده است؛ تنها محل درآمد اندکی برای بهره برداران محلی است؛ بی هیچ ارزآوری خاصی.


خراسان جنوبی با بیش از 1300 نوع گیاه دارویی شناسایی شده جز پنجمین استان کشور در این حوزه است که می‌تواند ارزآوری خوبی در این زمینه داشته باشد. توجه به بحث‌های علمی و فنی در کاشت این گیاهان و همچنین تلاش برای فرآوری آن می‌تواند در راستای توجه به این سرمایه طبیعی کمک کننده باشد.


رمضانی، رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تنوع آب و هوایی زیاد در ایران توان بسیار خوبی را برای وارد شدن به بازار تجارت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به وجود آورده است.


وی با بیان اینکه از مجموع ۱۴ اقلیم موجود در جهان ۱۱ اقلیم آن در ایران وجود دارد، تصریح کرد: رویکرد جهانی به استفاده از گیاهان دارویی و تأکید سازمان بهداشت جهانی در جایگزینی مواد طبیعی به جای مواد شیمیایی موجب توجه بیشتر، سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی جهت کشت و تولید انبوه گیاهان دارویی در سطوح صنعتی و استفاده از آن در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی شده است.


رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: استان خراسان جنوبی با مساحتی بیش از ۱۵ میلیون هکتار و شرایط ویژه اقلیمی می‌تواند به عنوان قطب تولید گیاهان دارویی ارگانیک در کشور مطرح شود.


رمضانی با  بیان اینکه گیاهان دارویی، منابع طبیعی ارزشمندی هستند که امروزه مورد توجه کشورهای پیشرفته جهان قرار گرفته و به عنوان مواد اولیه برای تبدیل به داروهای بی‌خطر برای انسان تلقی می‌شوند، تصریح کرد: این استان می‌تواند سهم قابل توجهی از صادرات گیاهان دارویی را به خود اختصاص دهد.


وی با بیان اینکه لازم است آموزش‌های لازم بهره برداری به بهره برداران داده شود، خاطرنشان کرد: توسعه و بهره برداری اصولی از گیاهان دارویی استان می‌تواند سهم زیادی در تأمین معیشت بهره برداران محلی داشته باشد.


ثروتی طبیعی که باید توجیه اقتصادی برای آن تعریف کرد


تجارت خارجی را از یاد نبریم 


علیرضا نصرآبادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: حدود ۱۰ درصد مراتع استان رویشگاه گیاهان دارویی بوده و حدود ۴۰ گونه گیاه دارویی در سطح عرصه‌های طبیعی استان رویش دارد.


وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کم آبی و خشکسالی کشت گیاهان دارویی در مراتع ریسک بالایی داشته و عایدی چندان مناسبی را برای مردم محلی نخواهد داشت، افزود: لازم است کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های زراعی گسترش یابد.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه کاشت گیاهان دارویی و گسترش این گیاهان با توجه به اقلیم هر منطقه می‌تواند در سودآوری برای بهره برداران مؤثر باشد، خاطرنشان کرد: در طرح الگوی کشت، کاشت گیاهان دارویی مانند رویشگاه‌های آنغوزه بر اساس میزان سازگاری تمرکز شده است.


نصرآبادی ادامه داد: شاخص ترین گونه‌های گیاهان دارویی که مراتع استان رویشگاه آن‌هاست؛ عبارتند از آنغوزه شیرین، آویشن، کندل که برنامه‌های احیا و توسعه رویشگاه آن‌ها در قالب طرح‌های مدون بهره برداری و مرتعداری به صورت مشارکتی هر ساله انجام می‌شود.


وی افزود: بهره برداری باید بر اساس قراردادهای منطبق با قوانین صورت گیرد چراکه برداشت گیاهان دارویی به روش سنتی محدودیت داشته و باعث دوری از پایداری میشود.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از مکانیزم‌های اقتصادی، توجه به پرورش گیاهان دارویی است، ادامه داد: تجارت خارجی و صادرات در اقتصاد کشورها از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و بهبود وضع اقتصادی داخلی را سبب می‌شود.


 وی با بیان اینکه وقتی چنین ظرفیت طبیعی را در اختیار داریم چرا استفاده نکنیم که در این راستا نباید از سودآوری آن غافل شد، تصریح کرد: با توجه به فرهنگ مردم منطقه که از دیرباز استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی مورد استقبال عامه مردم است و این اداره آمادگی دارد تا بهره‌برداری از مناطق مستعد کشت و توسعه گیاهان دارویی در مراتع استان را در قالب تهیه طرح مرتعداری تلفیقی به مرتعداران واگذار کند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا
لینک مطالب دیگردستگاه تصفیه آب

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *