حضور معاون رئیس جمهوری ایران در نشست کمیسیون مقام زن در سازمان

نیویورک – ایرنا- “انسیه خزعلی” معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برای شرکت در شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یافت.


 به گزارش ایرنا، شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن با عنوان «دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در زمینه تغییر اقلیم سیاست ها و برنامه های کاهش خطرات زیست محیطی و بلایا » در مقر سازمان ملل متحد از امروز دوشنبه به وقت محلی برگزار شده است.


  شصت و ششمین دور از نشست های سالیانه کمیسیون مقام زن بعد از دو سال وقفه به دلیل شیوع کرونا از ۱۴ تا ۲۵ مارس ۲۰۲۲ ( ۲۲اسفند ۱۴۰۰ تا ۵ فروردین ۱۴۰۱ ) در مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک با حضور رهبران و مقامات عالی رتبه حوزه زنان کشورها برگزار می‌شود.


کمیسیون مقام زن یکی از اولین نهادهای بین‌المللی است که ذیل شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به منظور تصمیم گیری و سیاستگذاری برای بهبود شرایط زنان در جای جای دنیا ایجاد شده است.


این کمیسیون اصلی ترین رکن بین‌المللی است که در خصوص کلیه مسائل مرتبط با زنان، پیشنهادات و گزارش های خود را به دبیرکل سازمان ملل متحد، ارائه کرده و در موارد ضروری برای جلوگیری یا کاستن از موارد نقض حقوق زنان اقدامات فوری صورت می دهد.


در انتخابات اخیر این کمیسیون، با وجود همه کارشکنی‌ها، شاهد موفقیت چشمگیر کشورمان در کسب ۴۳ رای از ۵۴ رای کشورهای عضو شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد بودیم. عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در این نهاد تاثیرگذار ملل متحد، از سال جاری آغاز شده و تا  ۴سال ادامه خواهد داشت. این دستاورد بزرگ فرصت مغتنمی در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داد تا به شکل پویا، مواضع برحق نظام در مسئله زن و خانواده را در مجامع جهانی مطرح کند .


 انتخاب عنوان یاد شده برای نشست سال جاری از آن جهت است که در دنیای امروز بلاشک تغییرات اقلیمی و بحران های زیست محیطی حاصل از آن، جزو مهمترین مسائل تاثیرگذار بر شئون مختلف زندگی بشر از جمله سلامت، امنیت، اقتصاد، فرهنگ و… است.
تغییرات اقلیمی و خطرات زیست محیطی حاصل از آن، سطح تاثیرات متفاوتی بر زندگی جوامع به ویژه زنان به عنوان گروه اجتماعی کمتر برخوردار از امکانات و فرصتها در دنیا دارد.
اغلب زنان بالاخص در جوامع محرومتر متاثر از تبعیضات متعددی چون دسترسی نابرابر به سیستمهای مالی و مالکیت زمین همچنین عدم دسترسی به مراقبتهای کافی بهداشتی، آموزش کمتر همچنین حضور کمرنگتر در پستهای مدیریتی و تصمیم گیری است.


این مسائل جهانیان را بر آن داشت تا با تأسی به دیدگاه‌های صلح‌طلبانه‌تر زنان و تجربیات جهانی بسیار گستردهتر آنها در عرصه حمایت و حفاظت از محیط زیست، نقش کلیدی مغفول ماندهی زنان در مدیریت، حفاظت و استفاده از منابع طبیعی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را از طریق توانمندسازی زنان در روند سیاست‌گذاری‌های کلان تقیینی و اجرایی کشورها احیا کنند. به آن امید که شاهد موفقیت بیشتری در مبارزه روزافزون همگانی با تغییرات اقلیمی و طبیعی، در دنیا باشیم.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *