خیاطیان در دیپلماسی اقتصادی نباید نگاهمان صرفا دولتی باشد

تهران-ایرنا-رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در نشست بررسی وضعیت دیپلماسی اقتصادی در کشور، از صاحب‌نظران این حوزه خواست برای تهیه نقشه راه و تدوین سند راهبردی دیپلماسی اقتصادی، دولت را یاری کنند.


به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی ‌مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، نشست بررسی وضعیت دیپلماسی اقتصادی در کشور با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و نیز اعضای خانه دیپلماسی در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد.


در این نشست اعضای خانه دیپلماسی با اشاره به ضعف‌های موجود در حوزه دیپلماسی اقتصادی و نیز ضرورت ایجاد مرکز سیاستگذاری کلان دیپلماسی اقتصاد محور، پیشنهاد کردند «شورای عالی دیپلماسی اقتصادی» به ریاست رئیس جمهور با اختیارات تعریف شده تشکیل شود.


در ادامه این نشست نیز دکتر محمدصادق خیاطیان طی سخنانی اظهار داشت: تصمیم برای ایجاد نهاد یا شورای مستقل دیپلماسی اقتصادی با اختیارات ویژه، اقدامی‌ لازم اما ناکافی است زیرا تجربه نشان داده تغییر ساختار به تنهایی موجب حل مسئله نیست.


وی افزود: شاید راحت‌ترین راهی که می‌توان برای آن در نظرگرفت، همین ایجاد شورا یا نهادی برای هماهنگی کار باشد اما باید توجه داشت که صرف ایجاد شورای عالی دیپلماسی اقتصادی راهگشا نیست زیرا مسئله اصلی در حکمرانی است.


خیاطیان با تاکید بر اینکه رسیدگی به دغدغه‌ها و آسیب‌شناسی‌های حاصل از تجربه‌های علمی ‌و عینی سفرا و دیپلمات‌های صاحب تجربه، راه روشن‌تری را برای دستیابی به نتیجه مطلوب در دیپلماسی اقتصادی به ما نشان می‌دهد، از کارشناسان خانه دیپلماسی خواست نقشه راه دیپلماسی اقتصادی را تهیه و ارائه کنند.


رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه با تدوین نقشه راه دیپلماسی اقتصادی، سند راهبردی آن نیز تهیه خواهد شد، در عین حال بر این نکته تاکید کرد که پیش از تدوین این نقشه ضرورت دارد در حوزه دیپلماسی اقتصادی اقتضائات آن از جمله ارتقای روابط با همسایگان را در نظر بگیریم.


خیاطیان در پایان خاطرنشان کرد: در مسیر دیپلماسی اقتصادی لازم نیست نگاهمان صرفا دولتی باشد بلکه می‌توان از طریق ارتباط با نهادها، تشکل‌ها و آژانس‌های غیر دولتی کار را پیش برد و این کار بسیار ارزشمندی است.نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *