درگیری های دوباره در سودان بیمارستان های خارطوم و دارفور تعطیل

مناطق متعدد خارطوم، پایتخت سودان شاهد درگیری‌های شدید در اطراف فرماندهی کل ارتش برای دومین روز پیاپی بود و به گفته برخی منابع بیمارستان‌های اصلی دو شهر خارطوم و ام درمان تعطیل شدند.


به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، مناطق متعدد خارطوم، پایتخت سودان شاهد درگیری‌های شدید در اطراف فرماندهی کل ارتش برای دومین روز پیاپی بود.


گفته شده که ارتش سودان ۳۰ کودک اسیری را که در کنار نیروهای واکنش سریع می‌جنگیدند، به صلیب سرخ تحویل داده است.


خبرنگار الجزیره در این رابطه از آغاز دوباره درگیری‌های شدید در اطراف فرماندهی کل ارتش سودان در خارطوم خبر داد.


برخی منابع محلی نیز گزارش دادند، ارتش سودان از پایگاه‌های خود واقع در شمال ام درمان، یکی از پایگاه‌های پشتیبانی نیروهای واکنش سریع واقع در خارطوم را به شکل پیوسته هدف قرار داد.


وزیر بهداشت سودان در گفتگویی با الجزیره اظهار کرد: تمامی بیمارستان‌های اصلی خارطوم و دارفور در نتیجه درگیری‌ها تعطیل شدند.


محمد جمال، مسوول اطلاع‌رسانی برنامه جهانی غذا در سودان نیز به الجزیره گفت: بیش از ۲۰ میلیون تن در سودان امنیت غذایی ندارند و بیش از شش میلیون سودانی در یک قدمی قحطی قرار دارند.


او در ادامه بر لزوم ایجاد مسیرهای امنی جهت انتقال کمک‌های بشردوستانه برای میلیون‌ها جنگ‌زده‌ای که به دلیل مشکلات امنیتی دسترسی به آنها غیرممکن شده، تاکید کرد.


خبرنگار شبکه خبری روسیا الیوم نیز گزارش داد، حملات توپخانه‌ای ادامه داشته و صدای انفجارهای پیاپی اطراف فرماندهی ارتش در خارطوم را به لرزه درآورده و ستون‌هایی از دود در آسمان این شهر دیده شدند.


ارتش سودان نیز اعلام کرد که حمله شامگاه شنبه نیروهای واکنش سریع به برخی پایگاه‌های واقع در اطراف فرماندهی‌اش در خارطوم را دفع کرد.


دفتر سخنگوی این ارتش اعلام کرد، نیروهای مسلح ارتش موفق شدند حمله شورشیان به برخی پایگاه‌های ما در اطراف فرماندهی کل را دفع کنند.


همچنین ارتش سودان اعلام کرد که تلفات سنگینی را به نیروهای واکنش سریع وارد کرده و ده‌ها تن از نیروهای آنها در این درگیری‌ها کشته و زخمی شدند، همینطور نیروهای ارتش تعداد زیادی از خودروهای زرهی آنها را منهدم کردند.


تصاویر و ویدیوهایی که برخی فعالان سودانی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند، حاکی از آتش گرفتن احتمالی ساختمان وزارت دادگستری سودان واقع فاصله بسیار نزدیک به فرماندهی ارتش است.


خبرنگار «العربیه» نیز گزارش داد، درگیری با توپخانه سنگین در مجاورت مقر «سپاه المهندسین و سپاه الاشاره» در خارطوم صورت گرفته است.


شاهدان عینی پیشتر به العربیه گفتند، ارتش در مجاورت سپاه المهندسین مستقر شده و از رفت و آمد شهروندان به یکی از بازارهای محلی جلوگیری می‌کند.


همزمان، هواپیماهای نظامی و توپخانه ارتش، پایگاه جبل اولیا، قرارگاه طیبه و پایگاه‌های پشتیبانی سریع را هدف قرار دادند.


علاوه بر این، درگیری بین نیروهای متخاصم، در منطقه الفیتحاب و المربعات در شهر ام درمان هم رخ داده است.


در همین راستا، سربازان ارتش مستقر در منطقه، از شهروندان خواستند در خانه بمانند.


ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع در این کشور از اواسط آوریل با یکدیگر درگیر شدند و تاکنون توافقی میان دو طرف برای توقف درگیری‌ها حاصل نشده و طبق گزارش فولکر پیرتس، فرستاده مستعفی سازمان ملل در جلسه ۱۳ سپتامبر شورای امنیت، تاکنون در این درگیری‌ها ۵۰۰۰ تن که بیشترشان غیرنظامی هستند، کشته و بیش از ۱۲ هزار تن دیگر زخمی شدند.


طبق آخرین آمار سازمان غیردولتی «ACLID»، از زمان آغاز درگیری بین ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان داقلو، در ۱۵ آوریل، حدود ۷۵۰۰ کشته شدند.


با توجه به عدم دسترسی به مناطق درگیری و خودداری هر دو طرف منازعه از اعلام آمارهای رسمی، شمار واقعی قربانیان بسیار بیشتر پیش بینی می‌شود.


به گفته سازمان ملل، سودان، با جمعیتی نزدیک به ۴۸ میلیون نفر یکی از فقیرترین کشورهای جهان بوده و از آغاز درگیری‌ها تاکنون نزدیک به ۵ میلیون نفر از مردم این کشور به مناطق داخل کشور یا به کشورهای همسایه به ویژه مصر و چاد پناه برده‌اند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگردکتر علی اباصلتیان – مشاوره فوری 09387708025

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *