ماموریت وزارت نیرو برای پیگیری انتقال آب از دریا

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهور، اقتصاد دریامحور را یکی از زمینه‌های اشتغال آفرین و پردرآمد عنوان کرد و گفت: وزارت نیرو با پیگیری برنامه‌های انتقال آب از دریا می‌تواند یادگاری ارزشمند از خود برجای بگذارد.


به گزارش ایرنا، معاون اول رییس جمهور از مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران (دیسپاچینگ) بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه کنترل و مدیریت شبکه برق کشور قرار گرفت.


محمد مخبر عصر پنجشنبه با حضور در وزارت نیرو، ضمن اطلاع از میزان تولید، مصرف و صادرات برق کشور، از تلاش ها و اقدامات شبانه‌روزی کارکنان و دست اندرکاران صنعت برق کشور قدردانی کرد.


معاون اول رییس جمهور با حضور در نشستی با حضور معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو، تامین آب و برق را از مهمترین و اساسی ترین خدمات برای مردم برشمرد و افزود: تمامی ابعاد زندگی مردم با آب و برق درگیر است و هیچ ساحتی از زندگی مردم نیست که متأثر از این خدمات نباشد.


مخبر با تأکید بر اینکه دولت برای تحقق اهداف وزارت نیرو تمامی حمایت ها و پشتیبانی های لازم را از این دستگاه اجرایی انجام خواهد داد،  اظهار امیدواری کرد مجموعه وزارت نیرو بتواند فصل تابستان پیش رو را نیز به خوبی مدیریت کند تا شاهد خاموشی نباشیم.


معاون اول رییس جمهور گفت: وزارت نیرو دستگاهی خوشنام در جامعه است که امیدوارم بتواند با توسعه خدمات این جایگاه را استمرار و ارتقا بخشد.


مخبر با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرینی» اظهار داشت: وزارت نیرو می تواند برای تحقق شعار سال ضمن هماهنگی با وزارت صمت و کارخانه های تولید لوازم برقی، فراخوانی را جهت همکاری و مشارکت شرکت های دانش بنیان منتشر کند تا با استفاده از دانش و ظرفیت شرکت های دانش بنیان گامی مهم در کاهش مصرف و جبران کمبود برق برداشته شود.


وی ادامه داد: همچنین وزارت نیرو می‌تواند با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تغییر الگوی کشت همکاری مناسبی داشته باشد.


معاون اول رئیس جمهور از وزیر نیرو خواست یک بسته پیشنهادی جامع برای رفع مسائل و توسعه خدمات صنعت آب و برق کشور با برنامه زمان بندی و اعتبار مشخص تدوین و آن را به جلسه هیئت وزیران ارائه دهد تا با تصویب این بسته پیشنهادی، مسایل و موانع پیش روی صنعت آب و برق مرتفع شود.


مخبر در ادامه به موضوع انتقال آب از دریا نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که در شمال و جنوب آن دریا واقع شده ولی در مرکز از مسئله خشکی رنج می برد، وزارت نیرو با پیگیری برنامه های انتقال آب از دریا می تواند یک یادگاری ارزشمند در این دوره از خود برجای بگذارد.


وی تصریح کرد: اقتصاد دریامحور نیز یکی از زمینه های اشتغال آفرین و پردرآمد است که اگر به خوبی به آن پرداخته شود می‌تواند به اداره کشور از محل درآمدهای اقتصاد دریامحور کمک کند.


معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود آب‌های ژرف در اعماق زمین گفت: این یک موهبت الهی است که در مناطق خشک و کویری کشورمان معمولاً آب ژرف وجود دارد و بسیار خوب است که در این خصوص توجه کافی صورت بگیرد.


در این جلسه وزیر نیرو گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های در دست اجرا ارائه کرد و اظهار داشت: در صنعت برق از شبکه گسترده ای در کشور برخوردار هستیم که از نظر پوشش در سطح جهان بی نظیر است و جمعیت شهرها را به صورت صد در صد و جمعیت روستاها را تا بیش از ۹۹ درصد تحت پوشش قرار داده است.


محرابیان افزود: ظرفیت نیروگاه های کشور از هفت هزار مگاوات در زمان آغاز انقلاب اسلامی به بیش از ۸۵ هزار مگاوات رسیده و امروز نه تنها در احداث نیروگاه خودکفا شده ایم بلکه ظرفیت های فراوانی برای صادرات داریم به گونه ای که سهم صنعت آب و برق بیش از ۵۰ درصد صادرات خدمات فنی مهندسی کشور را شامل می شود.


در ادامه این جلسه معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو گزارش هایی را در حوزه فعالیت خود ارائه کردند و به تشریح برخی چالش ها و پیشنهادات برای توسعه صنعت آب و برق کشور پرداختند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *