مانع گسترش فناوری هسته ای ایران می شوند به ما اتهام ساخت بمب

تهران – ایرنا – رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران تابع قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و این موضوع را به اثبات رسانده اما باوجود سخت‌گیرانه‌ترین نظارت‌ها، در زمینه هسته‌ای نه‌تنها به ما کمک نکردند بلکه مانع نیز شدند.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی شامگاه پنجشنبه در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بنی‌فاطمه اصفهان اظهار داشت: به‌برکت خون شهدا، رهنمودهای امام خمینی(ره) و تدابیر نورانی مقام معظم رهبری، جمهوری اسلامی ایران در بالاترین نقطه اقتدار و قدرت قرار دارد. موضوع حائز اهمیتی که با شعار اصلی انقلاب یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی با همه سختی‌هایی که برای جامعه ما داشته است و حضور باعظمت مردم ما با فرماندهی امام راحل مانندش در زمان رسول خدا(ص) وجود نداشت.


وی افزود: مردم با بصیرت خود پای انقلاب ایستادند و کشور را به این سطح از اقتدار رساندند. یک نکته وجود دارد و آن این‌که گاهی اوقات، وقتی فردی درون سیستم حضور دارد و تخریب‌های ذهنی‌ای را که برای مردم و به‌ویژه جوانان صورت می‌گیرد مشاهده می‌کند، متوجه عظمت جمهوری اسلامی و انقلاب نمی‌شود، با این حال، اما هنگامی که از بیرون به کشور نگاه و آن را مقایسه کنیم، متوجه نشانه‌های بزرگی می‌شویم که با پرداخت دقیق به آن عظمت جمهوری اسلامی مشخص می‌شود.


 دشمنان برای ساقط‌کردن جمهوری اسلامی از هیچ توطئه‌ای فروگذار نکردند


رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه “ما پیش از پیروزی انقلاب مورد تهاجم دیگر کشورها بوده‌ایم”، اضافه کرد: هدف جنگ تحمیلی و نقشی که صدام به‌عنوان دست‌نشانده استکبار انجام داد، ساقط کردن انقلاب و جمهوری اسلامی بود که در این راستا انواع توطئه‌ها و برنامه‌ها را انجام دادند.


وی ادامه داد: در سال ۸۱ برای نخستین بار آمریکایی‌ها به‌عنوان راه‌حل صلح خاورمیانه، موضوع خاورمیانه بزرگ را مطرح کردند، تا آن روز کسی این عبارت را نشنیده بود و حتی کسانی که نیز اهل مطالعه بودند، واژه تقسیم‌بندی خاورمیانه کوچک و بزرگ به گوششان نخورده بود.


اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از وزرای خارجه کشورهای خلیج فارس در ماه‌های اخیر مصاحبه‌ای انجام داد و گفت: ما نمی‌توانیم کشور بزرگی همچون ایران را در همسایگی خودمان به‌ویژه با این قانون اساسی تحمل کنیم.


وی گفت: طرح خاورمیانه بزرگ را اینها به‌این‌گونه طراحی کردند که از مدیترانه میان کشورهای کوچک درگیری ایجاد کنند و اشخاص خود را در این کشورها حاکم کنند تا بتوانند از مدیترانه تا اقیانوس هند را که ایران هم شامل آنها می‌شد به‌عنوان ناحیه امن خود ایجاد کنند. دشمنان به‌دنبال آن بودند که به اهداف خود برای حاکمیت در این منطقه که استراتژیک‌ترین و سوق‌الجیشی‌ترین جایگاه جهان با بیش از ۶۰ درصد ذخایر انرژی است، برسند.


 با ژرف‌نگری ایران جریان رعب‌انگیز خاورمیانه بزرگ متوقف شد 


رئیس سازمان انرژی اتمی با یادآوری آنکه طرح خاورمیانه بزرگ که گروه‌های تروریستی برای آن برنامه‌ریزی شده بود، با ژرف‌نگری مقام معظم رهبری و تلاش‌های شهید سلیمانی با شکست مواجه شد، تصریح کرد: آنها گروه‌های به‌اصطلاح اسلامی را تربیت کردند، همچنین منابع متعددی نیز در اختیارشان قرار دادند و با استقرار آنها در عراق و شام اجرای طرح خاورمیانه بزرگ را شروع کردند که با سرپنجه تدبیر و جانفشانی‌ جبهه مقاومت و سردار سلیمانی، ایران به تنهایی توانست این جریان مخوف سنگین رعب‌انگیز را متوقف کند.


وی عنوان کرد: با وقاحت تمام در کنگره آمریکا کشور عراق را به ۳ کشور تقسیم کردند اما جریان دشمنان درباره خاورمیانه بزرگ با مدد الهی و رهبری مقام معظم رهبری و کفایت تمام این سرزمین یعنی شهید سلیمانی با شکست مواجه شد.


 به‌سبب سلطه‌ستیزبودن جمهوری اسلامی ایران همیشه تحریم بوده‌ایم


اسلامی با اشاره به سلطه‌ستیز بودن جمهوری اسلامی ایران، گفت: در تمام سالیان پس از پیروزی انقلاب به‌دلیل آنکه سلطه‌پذیری را قبول نکردیم و سلطه‌ستیزی را در دستور کار خود قرار دادیم، همیشه تحریم بوده‌ایم. ما تحت فشارهای تحریم و مکتب فکری و عملکردی مناسب توانستیم به قدرت دفاعی باکفایت برسیم که در سایه آن توانستیم به پیشبرد منافع ملی و امنیت ملی حریم امنی را برای خود ایجاد کنیم.


وی ادامه داد: در حدیث‌های متعدد دینی داریم که باید با دشمن بیرون از خانه جنگید اگر این استراتژی را ایجاد نکرده بودیم، شاهد این امنیت نبودیم که به‌برکت خون شهداست. هنگامی که کشور می‌خواهد اهدافش را در محیط بین‌المللی پیش ببرد به قدرت دیپلماسی نیاز دارد که این موضوع به ۲ بال قدرت دفاعی و قدرت اقتصادی احتیاج دارد.


رئیس سازمان انرژی اتمی با ابراز اینکه در حوزه فناوری‌های پیشرفته حوزه سروری کشورهای سلطه‌طلب قلمداد می‌شود، گفت: آمریکایی‌ها بسیاری از فناوری‌های پیشرفته خود را به متحدانشان واگذار نمی‌کنند و واضح اعلام می‌دارند که پیشتازی برای پیشوایی که شعار نیست و هدف مقرر است را با تمام لوازم و تجهیزات برای در رأس قرار داشتن به هر نوع پیش می‌برند.


وی با بیان اینکه ما صحبت از ۴ دهه کار و تلاش طاقت‌فرسا می‌کنیم، تصریح کرد: این‌که امروز آمریکا رو به افول است، از برکت خون شهدا و انقلاب است چرا که از نیروی نظامی و انقلاب ما سیلی محکمی خوردند. باید توجه کرد که آنها در سالهای اخیر دیگر از گزینه نظامی به‌عنوان گزینه روی میز یاد نمی‌کنند چرا که شرایط همچون گذشته نیست.


رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: سیاست تحریم برای اضمحلال و تسلیم و برای بستن مسیرهای رسمی فعالیت و هدایت آن به کانال‌های غیررسمی است چرا که باعث ایجاد فساد می‌شود و آنها سالها برای اهدافشان تبلیغ کردند که هر بار مردم با حضور پرشور خودشان آن‌ها را ناامید کردند.


وی ادامه داد: امروز چیزی که تا حدودی از آن نتیجه گرفته‌اند و باید نسبت به آن هوشیار باشیم، جنگ اقتصادی است که علیه ما وضع کردند.


اسلامی افزود: سخت‌ترین، پیچیده‌ترین و طاقت‌فرساترین جنگ اقتصادی را تاکنون بر ما جاری کردند که در این راستا تمام ظرفیت‌های ملی و اشخاص مؤثر بر پیشرفت در کشور ما را که تعداد آنها به ۱۵۰۰ عدد اشخاص حقیقی و حقوقی می‌رسد تحریم کردند.


وی ابراز کرد: هنگامی که وزیر بودم وزیر خارجه هند که با من گفت‌وگو کرد و گفت: ما را همچون خودتان ببینید، چرا که تحت فشار واشنگتن هستیم و هر چند روز به ما فشار برای پیشگیری از ارتباط با ایران می‌آورند و اعتراض می‌کنند که چرا حقوق کارکنان هند را به‌دلار پرداخت می‌کنند، چرا که نمی‌خواستند حتی یک دلار به ایران وارد شود و با فشار اقتصادی و مقبولیت‌زدایی برای فاسد نشان دادن مسئولان، قصد تخریب ذهنیت مردم را دارند.


رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در سال ۹۶ بیانیه جنگ اقتصادی را منتشر کردند و به‌صراحت گفتند که “ما با ایران به‌لحاظ نظامی اگرچه برتری داریم اما دلیل پیروزی‌مان نمی‌شود”، بنابراین برای پیروزی جنگ اقتصادی را انتخاب کردند.


وی ادامه داد: متأسفانه بسیاری غفلت کردند و به این موضوع توجه نکردند. در اقتصاد، حفاظت از پول ملی همچون حفاظت از سرزمین و جان مردم است و بایستی سیاستی را تدبیر می‌کردند که پول مردم و مردم آسیب نبیند.


اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور تصریح کرد: مگر می‌شود کشوری با این حجم از اکتشاف، سرمایه‌گذاری و پیشرفت، جریان پول ملی‌اش معکوس باشد؟ بدون شک مشخص است که این اتفاق نشان از غیرعادی بودن دارد و بیانگر جریان مخربی برای طاق کردن طاقت مردم است.


وی با تأکید به اینکه جغرافیای اقتصادی ما باید از جغرافیای سرزمینی‌مان بیشتر باشد، خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون و توسعه مشاغل در سطوح گوناگون هست که می‌توانیم تجارت را توسعه دهیم چرا که این‌گونه بستر مناسبی برای عرضه محصولات ایرانی فراهم می‌شود.


 ایران تابع قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است 


رئیس سازمان انرژی اتمی راجع به مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد: درخصوص موضوع هسته‌ای باید گفت که دستیابی به فناوری هسته‌ای برای کشور ما که امسال سال چهل و هفتم است که عضو آژانس انرژی اتمی هستیم، عادی است. به ما اتهام می‌زنند که “می‌خواهید بمب اتم بسازید.”، ۴۷ سال است که عضویت داریم، سند آژانس و سند منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرده‌ایم، همچنین تابع قوانین هستیم و تحت سخت‌ترین نظارت‌های آژانس بوده‌ایم.


وی ادامه داد: مطابق با اساسنامه آژانس ماده ۲ و ۳ آنها وظیفه دارند که تشویق، حمایت و پشتیبانی و وساطت کنند که فناوری هسته‌ای در اختیار همه ملت‌ها قرار گیرد و تنها چیزی است که از ما دریغ کردند، نه‌تنها کمک نکردند بلکه مانع نیز شدند اما به‌لطف الهی با حمایت‌های مقام معظم رهبری امروز دارای سند فاخر هستیم اما باید در همه ابعاد آن را گسترش دهیم.


معاون رئیس جمهور درباره پیشرفت‌های کشور در عرصه هسته‌ای خاطرنشان کرد: به‌لطف الهی و با حمایت رهبر معظم انقلاب امروز دارای سند هسته‌ای فاخر هستیم که نیاز به گسترش دارد و هدف‌گذاری ما در زمینه برق هسته‌ای صورت گرفته است که باکیفیت‌ترین نوع برقی است که در دنیا وجود دارد.


اسلامی با یادآوری اینکه برق هسته‌ای هیچ‌گونه آلایندگی ندارد و پایان‌پذیر نیست، ادامه داد: کشور نیز در پیشبرد اهداف توسعه‌ای هسته‌ای خودش در حرکت است. یکی از مسیرهای درست ما که رهبر معظم انقلاب در آخرین سخنرانی خود اشاره فرمودند برق هسته‌ای بود که در این زمینه هدف‌گذاری کمّی کردیم و باید آن را محقق کرد.


وی با بیان اینکه برق هسته‌ای به عنوان پایدارترین و با کیفیت‌ترین برق از بخش‌های مغفول مانده است، اضافه کرد: برق هسته‌ای جریانی پایدار و تجدیدپذیر است و مورد نیاز کشور در بخش‌های توسعه ‌ای خود است و لازم است کشور در راستای برنامه‌های توسعه‌ای و برون رفت از مشکلات برق آبی و سوخت مازوت که موجب آلودگی است، از این انرژی پاک استفاده کند.


وی در ادامه افزود: پرتودهی از دیگران نکات هسته‌ای است که برای آفت‌زدایی محصولات کشاورزی و محصولات غذایی ضروری است که در اقتصاد مردم و بخش کشاورزی مؤثر است که آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *