مسدودسازی گلوگاه های فساد از مهمترین مسوولیت های دستگاه قضایی

بندرعباس- ایرنا- رییس قوه قضاییه گفت: ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری، کمک به احیای ظرفیت‌های تولیدی و اشتغال و همچنین مسدود کردن بسترها و گلوگاه‌های فسادزا از جمله مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های دستگاه قضایی در پیشبرد امر خطیر رونق تولید داخلی و شکوفایی اقتصاد ملی است.


به گزارش ایرنا،حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین اژه ای عصرپنجشنبه پیش از ترک بندرعباس به مقصد تهران در نشستی با قضات و کارکان دستگاه قضا در هرمزگان با اشاره به ضرورت کمک و مساعدت همه بخش‌ها و اقشار در کشور در جهت رونق تولید داخلی و شکوفایی اقتصاد ملی، اظهار داشت: ما در قوه قضاییه برای عمل به تکالیف و مسوولیت‌ها در جهت بسترسازی برای حمایت از تولید داخلی عزمی راسخ داریم.


وی با بیان اینکه خداوند به ما این توفیق را داده است که در دستگاه قضا در مقابل مفاسد، منکرات و زشتی‌ها بایستیم، گفت: کمک به تحکیم بنیان خانواده، بهبود وضعیت معیشتی مردم، گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی آنها، فراهم‌سازی زمینه‌های اشتغال و همچنین ایجاد وحدت و امید در میان مردم باید در صدراولویت‌های دستگاه قضایی باشد.


رییس قوه قضاییه با قدردانی از اقدامات مجدانه و معطوف به هدف مسئولان دادگستری کل استان هرمزگان در دوره قبلی و دوره اخیر در بهبود شاخص‌های اعتلای قضایی، تصریح کرد: دادگستری کل استان هرمزگان و بخش‌های زیرمجموعه آن در ساماندهی وضعیت بنادر و گمرکات و اموال تملیکی استان توفیقات قابل توجهی را بدست آوردند و در این امور با کاستن از فرایندهای دادرسی و تعیین‌تکلیف سریع و دقیق کالاها و اموال عمومی و خصوصی، رضایتمندی مردم را فراهم آوردند.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به ضرورت احصاء مسائل و مشکلات مختلف موجود در استان هرمزگان در حوزه‌های گوناگون، گفت: مسئولان استان هرمزگان در بخش‌های مختلف اعم از اجرایی و قضایی و همچنین متولیان نهادها و دستگاه‌های عمومی استان می‌توانند با تشکیل کارگروهی نسبت به احصاء، اولویت‌بندی و رفع توأم با زمانبدی مشکلات و مسائل استان خود، گام‌های ملموس و عملیاتی بردارند.


رییس عدلیه با اشاره به پیشنهادات خود ناظر بر تشکیل کارگروه‌های استانی متشکل از مسئولان بخش‌های مختلف در جریان سفرهای استانی پیشین خود، افزود: در هر استانی که به پیشنهاد ما ناظر بر تشکیل کارگروه‌هایی متشکل از مسوولان بخش‌های اجرایی، قضایی و دستگاه‌های عمومی، جامه عمل پوشانده شد، طبق گزارش های واصله توفیقات زیادی از حیث تشریک مشاعی ایجاد شده در استان برای غلبه بر مسائل و مشکلات، بدست آمده است.


وی با اشاره به حربه مستکبران و سلطه‌گران در کاربرد جنگ تلفیقی و همه‌جانبه علیه مردم و نظام ما، گفت: نظام ما و مردم ما تمام قد در برابر سلطه‌گران و مستکبران ایستاده‌اند و دشمنان نیز در مخیله خود نمی‌گنجاندند که علی‌رغم همه توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه و به زعم خودشان فلج‌کننده، نظام و مردم ما همچنان مقاوم و ایستاده باشند.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به سفر سال ۹۸ رئیس وقت قوه قضاییه به استان هرمزگان، خطاب به رئیس کل دادگستری این استان دستور داد که نحوه اجرایی و عملیاتی شدن مصوبات آن سفر را مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار دهد و چنانچه در اجرای مصوبات سفر مزبور، عقب‌افتادگی و تأخیر وجود دارد، موارد را به سرعت برای ترتیب اثر دادن اطلاع دهد.


رئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به سبقه ۴ دهه‌ای خود در مناصب و مسئولیت‌های مختلف قضایی، خاطرنشان کرد: از جزئیات تمامی مسائل و سختی‌های فعالیت و اشتغال در بخش‌های مختلف قوه قضاییه اعم از قضاوت و امور اداری، آگاهی و شناخت کامل دارم و نهایت تلاش و همت خود را برای کاستن از مسائل و مشکلات همکاران قضایی به کار می‌گیرم.


صدور گواهی انحصار وراثت در کمتر از یکساعت در هرمزگان انجام می شود


رییس کل دادگستری استان هرمزگان نیز در این دیدار با اشاره به لغو تشریفات مرسوم سفرهای رئیس قوه قضاییه ، گفت: لغو تشریفات مرسوم در این سفر سبب شد که نیاز چندانی به فراهم کردن مقدمات برای حضور رئیس قوه قضاییه در استان هرمزگان وجود نداشته باشد و از همین روی، حتی تا روز گذشته کوچک‌ترین خللی در خدمت‌رسانی مراکز و مراجع قضایی هرمزگان به مردم ایجاد نشد.


مجتبی قهرمانی با اشاره به اجرای طرح صدور گواهی انحصار وراثت به صورت الکترونیک از سوی دادگستری استان هرمزگان، اظهار کرد: در طرح صدور گواهی انحصار وراثت به صورت الکترونیک، دیگر نیازی به مراجعه حضوری فرد به دادگاه یا شعبه حل اختلاف نیست و این فرآیند در کمتر از یک‌ساعت انجام می‌شود.


وی با اشاره به عزم جدی دادگستری هرمزگان برای مقابله با تخلفات در حوزه تغییر کاربری اراضی، عنوان کرد: طی هفته‌های گذشته بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی جزیره قشم در چند مرحله آزاد شده و در اختیار مردم قرار گرفتند.


قهرمانی با بیان اینکه با پیگیری‌های دادگستری هرمزگان، گمرک بندرعباس حدود ۴ هزار کانتینر را تعیین تکلیف و به اموال تملیکی اعلام کرده است، از فروش سه برابری اموال تملیکی در سال جاری نسبت به سال گذشته در استان هرمزگان خبر داد.


 رییس قوه قضاییه که شامگاه چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده و بدون تشریفات و با پرواز عمومی وارد بندرعباس شده بود، پنجشنبه شب بندرعباس را به مقصد تهران ترک کرد.


به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز پنجشنبه در نخستین برنامه از سفر بدون تشریفات خود به استان هرمزگان، از مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس به عنوان یکی از مهم‌ ترین کریدورهای ترانزیتی بین‌المللی و از قطب‌های واردات کالا به کشور بازدید کرد.


رییس قوه قضاییه در این سفر به همراه هیاتی از مدیران قضایی در بازدید سه ساعته ساماندهی انبارهای کالاها و رفع مشکلات ترخیص کالاهای متروکه و مواد اولیه تولید در بنادر و گمرکات را مورد تاکید قرار داد.


در جریان این بازدید، مسوولان مربوط در مجتمع بندری شهید رجایی، جریمه تاخیر کشتی‌های متوقف شده در لنگرگاه این مجتمع بندری را روزانه ۲۵ هزار دلار اعلام کردند که رییس قوه قضاییه بر اتخاذ تدابیر ویژه نظارتی و اجرایی برای جلوگیری از معطلی کشتی‌های حامل کالاهای ثبت سفارش شده و تخلیه و ترخیص سریع محموله‌های آن‌ها تاکید کرد.


حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در ادامه بازدیدها ازمجتمع بندر شهید رجایی به انباری با ۴ هزارتن گچ متروکه اموال تملیکی برخورد کرد که دستور رسیدگی داد.


اتخاذ رویکرد مساله‌محور و تخصص‌ گرایانه در قبال چالش‌ها و آسیب‌ها موجود که به نحوی از انحاء مرتبط با وظایف و مسوولیت‌های دستگاه قضا به ویژه در حوزه صیانت از حقوق عامه است، نقطه کانونی اقدام، برنامه‌ها و سفرهای رییس قوه قضاییه در دور جدید محسوب می‌شود.نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *