موافقت دولت با اصلاح اساسنامه صندوق ملی مسکن تعیین نرخ حق بیمه

تهران- ایرنا- هیات دولت علاوه بر تعیین حداکثر نرخ حق بیمه وسایل نقلیه ریلی، با هدف تأمین نظر شورای نگهبان و رفع ایراد وارده به اساسنامه صندوق ملی مسکن، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اصلاح اساسنامه مذکور موافقت کرد.


به گزارش ایرنا، هیات دولت همچنین در جلسه عصر یکشنبه به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، با توجه به تکلیف مقرر در مصوبه تنقیحی مربوط به بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه زمینی مبنی بر به روز رسانی پیوست‌ها و ضمیمه‌های این مصوبه، با پیشنهاد اصلاح مصوبه مذکور موافقت کرد.


تعیین نرخ حق بیمه وسایل نقلیه ریلی


با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیات وزیران، حداکثر نرخ حق بیمه وسایل نقلیه ریلی موضوع قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه تعیین شد.


تنقیح مصوبات دولت درباره نسخ صریح مصوبات در بازه زمانی یکم فروردین ۱۳۰۰ تا ۲۹ اسفند ۱۳۱۲


هیات وزیران در اجرای تکلیف مقرر در قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور، پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور مبنی بر تنقیح مصوبات دولت درباره نسخ صریح در بازه زمانی یکم فروردین ۱۳۰۰ تا ۲۹ اسفند ۱۳۱۲ هجری شمسی را اعم از اینکه اجرا یا منقضی یا موضوع آن منتفی شده و یا به‌ موجب مصوبات لاحق نسخ ضمنی شده باشد، به تصویب رساند.


اعلام عدم اعتبار یک‌ مصوبه، موجب سلب حقوق مکتسب و یا احیای مصوباتی که قبلاً به موجب آن لغو شده است، نخواهد شد.


اصلاح مصوبه دولت درباره امهال تسهیلات اخذ شده کشاورزان آسیب‌دیده از سیل و آب گرفتگی


هیات وزیران با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اصلاح مصوبه مربوط به امهال تسهیلات اخذ شده کشاورزان آسیب دیده ناشی از سیل و آب گرفتگی موافقت کرد.


بر این اساس، سود، کارمزد و هزینه‌های امهال اصل تسهیلات اخذ شده کشاورزان آسیب دیده ناشی از سیل و آبگرفتگی در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از تاریخ ۸ دی ماه ۱۴۰۰ به مدت سه سال توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تضمین می‌شود.


همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور تعهد می‌کند که هزینه های یاد شده را پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لوایح بودجه سال‌های بعد پیش بینی و منظور کرده و به شبکه بانکی پرداخت کند. این تضمین نافی مسئولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.


علاوه بر این، بازپرداخت سود و کارمزد تسهیلات بانکی ۲۰ هزار میلیارد ریالی، ۵ ساله بوده و با معرفی استانداران استان‌های مذکور و تحت نظر سازمان مدیریت بحران کشور به منظور جبران خسارات به کشاورزان آسیب دیده ناشی از سیل و آب گرفتگی از تاریخ ۸ دی ۱۴۰۰ در استان‌های یاد شده با ضمانت زنجیره ای پرداخت می‌شود.


میزان حداکثر سقف فردی تسهیلات توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌شود.


موافقت دولت با اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها


هیات وزیران به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی و رفع مغایرت‌های قانونی موجود درباره اصلاح آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات، با پیشنهاد اصلاح مصوبه مذکور موافقت کرد.


به موجب اصلاحیه فوق، کارگروهی به منظور پیشنهاد سیاست‌ها و اقدامات اجرایی و تدوین ساز و کار لازم برای اجرای قانون و مقررات مربوط تشکیل می‌شود. کارگروه مذکور موظف است در چهارچوب سیاست‌های شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان، نسبت به تدوین ساز و کار لازم برای اجرای قانون و مقررات مربوط اقدام نکند.


موافقت با اصلاح آیین‌نامه اجرایی مشارکت دولت در تأسیس و تقویت صندوق‌های غیردولتی پژوهشی و فناوری


هیات وزیران به منظور تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص آیین نامه اجرایی ماده (۴۴) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع مشارکت دولت در تأسیس صندوق‌های غیردولتی پژوهشی و فناوری و تقویت این صندوق‌ها، با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور مبنی بر اصلاح آیین نامه مذکور موافقت کرد.


به موجب این اصلاحیه، اعطا و لغو مجوز، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های صندوق‌های یاد شده در چهارچوب اساسنامه و سایر قوانین و مقررات مربوط، بر عهده کارگروه موضوع ماده (۴) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات و اصلاحات بعدی آن است.نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *