نقش راهبردی سوریه در طوفان الاقصی

سوریه برخلاف ادعای برخی طرف‌ها مبنی بر عدم حضور در نبرد علیه رژیم صهیونیستی، نقش راهبردی را در این زمینه ایفا می‌کند و این نقش در چارچوب اصول «وحدت جبهه‌ها» و هماهنگی با طرف‌های دیگر محور مقاومت است و همین مسئله منجر به حملات مداوم رژیم صهیونیستی به مناطق این کشور شده است..


به گزارش ایسنا، یک رسانه تحلیلی در یادداشتی درباره نقش سوریه در عملیات طوفان الاقصی نوشت موقعیت استراتژیک سوریه و وزنی که در تعادل قدرت‌های منطقه‌ای دارد بیانگر ایفای نقش آن در حمایت از گروه‌های مقاومت است. چندین شاخص حاکی از مشارکت واقعی سوریه در حمایت از اهالی غزه  در چارچوب مرزهای خاصی مطابق با «وحدت جبهه‌ها» با توجه به ملاحظات داخلی آن است و سوریه علی رغم عواقب جنگ تحمیلی به آن، مسئولیت حمایت از مقاومت را بر دوش می‌کشد و در عین حال در تلاش برای دور نگه‌داشتن ملت خود از یک رویارویی بی‌پایان است.


وبگاه الخنادق نوشت راهبردی بودن موقعیت سوریه در منطقه به طور کلی و به طور خاص در محور مقاومت ، نقش آن را به یک نقش راهبردی تبدیل کرده است. این نقش فراتر از منافع پاسخ‌ها و نقش‌های فوری و تعاملی کوتاه مدت است. سوریه با وجود همه فشارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی و همچنین محلی و بین‌المللی، در سطح دولت و ملت مسئولیت حمایت از مقاومت در فلسطین را ایفا کرده و از ملت فلسطین و بقیه کشورهای محور مقاومت با جذب پاسخ‌های رژیم صهیونیستی به شکست‌هایش در هفتم اکتبر حمایت کرده است.


رژیم صهیونیستی سوریه را مسئول به دلیل نقش راهبردی آن مقصر و مسئول افزایش تهدیدها برای این رژیم ازسوی مقاومت فلسطین یا جنبش‌های مقاومت دیگر می‌داند. آشتی سوریه با حماس در تقویت این تهدیدها نقش داشته و در روز طوفان الاقصی یک تعادل نظامی را ایجاد کرد.


بررسی نقش استراتژیک سوریه در عملیات طوفان الاقصی، برجسته ترین نقش‌ها و عناصر کاربرد راهبردی آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.


۱ – عمق جغرافیایی محور مقاومت؛ سوریه عمق جغرافیایی لازم در محافظت از محور مقاومت را فراهم می‌کند که از دو جهت است؛ یکی از نظر دفاعی با انتقال شخصیت‌ها و مراکز است و جنبه دیگر آن هجومی و از ناحیه جولان اشغالی است؛ چراکه جولان مرزهایی را تشکیل می دهد که دشمن صهیونیستی از آن می‌ترسد و به دنبال تأمین کمربندی ایمن در مرزهای خود است.


۲ – پشتیبانی ایمن و لجستیکی؛ سوریه راهرو ایمن بین جبهه‌های محور مقاومت متشکل از ایران، عراق و لبنان است. سوریه نقطه پیوند است که منجر به یک تهدید برای رژیم صهیونیستی شده و همچنین پشتیبانی لجستیکی  را برای گروه های مقاومت تشکیل می دهند.


۳ – سکوی بالستیک؛ سوریه در خاک خود، میزبان سیستم‌های پدافن موشکی و آتشبارهای سامانه های بالستیکی متعدد است که باعث می‌شود سرزمین‌های سوریه به یک سکوی بالستیک تبدیل شوند که امکان هدف قرار دادن مسافت‌های طولانی را فراهم می‌کند.


۴ – ذخایر استراتژیک؛ سوریه یک ذخیره استراتژیک را تشکیل می‌دهد که برگ برنده در بازی درگیری منطقه‌ای است. سوریه همچنین تعادل مقاومت راهبردی و بخشی از قدرت مقاومت در حفظ ابتکارعمل در دست محور مقاومت است.


این نقش راهبردی سوریه ادعاهای برخی را که می گویند سوریه یک مقاومت شکسته است، رد می‌کند؛ چراکه عکس این ادعا صحیح است و وزن سوریه در تعادل قدرتهای منطقه‌ای و قدرت تأثیر نقش حمایتی سوریه از مسئله فلسطین یکی از عواملی است که باعث شده است که این کشور با حملات بزدلانه رژیم صهیونیستی مواجه شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *