هدف تحقیقات باید به تهدیدات نظام سلامت گره بخورد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف تحقیقات باید به تهدیدات نظام سلامت گره بخورد، گفت: از ظرفیت‌های مراکز تحقیقاتی باید برای کاهش بار ناشی از زخم استفاده کنیم.


به گزارش ایسنا، یونس پناهی در افتتاحیه دهمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت که توسط پژوهشکده فناوری‌های زخم و ترمیم بافت یارا جهاد دانشگاهی برگزار شد، گفت: جهاد دانشگاهی همواره در توسعه علم و فناوری در همه ابعاد تلاش دارد. درصد قابل توجهی از شرکت‌کنندگان این همایش، جوان و توانمند هستند و این باعث افتخار است.


وی با بیان اینکه یکی از جدیدترین خواسته‌ها از محافل علمی، مرجعیت علمی است، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تحقیقات و فناوری‌ها را به سمت مرجعیت علمی ببریم که یکی از الزامات آن تولید علم و دانش و تبدیل علم دانش به زبان ساده با ترجمان دانش برای بهره‌مندی جامعه از دانش پژوهشگران است.


ضرورت استفاده از علوم و فناوری‌های نوین


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت استفاده از علوم و فناوری‌های نوین، خاطرنشان کرد: با علوم قدیم، نمی‌توان به مرجعیت رسید. همچنین بدون دیپلمات بودن و دیپلماسی علمی و بین‌المللی نمی‌توان ادعای مرجعیت علمی کرد. نمی توان یک دیپلمات علمی و ارتباطات بین‌المللی نداشته باشیم، ولی مدعی مرجعیت علمی باشیم.


پناهی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: نمی توان مرجعیت علمی داشته باشیم باشیم؛ ولی نیازمند باشیم. اینها موضوعات حداقل الزامات لازم برای مرجعیت است.


وی با بیان اینکه تحقیقات باید در راستای نیازهای جامعه قرار بگیرد، اظهار کرد: در وزارت بهداشت که وظیفه سلامت مردم را بر عهده داریم، باید آینده‌نگاری کنیم و تهدیدهای حوزه سلامت را شناسایی کنیم.


تهدیدات حوزه سلامت


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد تهدیدات حوزه سلامت توضیح داد: یکی از این تهدیدها، بار بیماری‌ها است. همچنین بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطری مانند پرفشاری خون، دیابت، چاقی و …. از تهدیدات حوزه سلامت هستند.


پناهی یکی دیگر از تهدیدهای حوزه سلامت را تغییرات اقلیمی دانست و گفت: به دلیل تغییرات اقلیمی یک سری بیماری‌ها و مشکلات از جمله  بی‌آبی،  ریز گردها و … ایجاد شده است.


به گفته وی یکی از تهدیدهای نظام سلامت، پیری جمعیت است؛ چرا که کشور به سمت پیری می‌رود. وقتی جامعه به سمت پیری می‌رود، زخم‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف تحقیقات باید به تهدیدات نظام سلامت گره بخورد، تاکید کرد: افزایش شیوع بروز زخم در جهان نیز یکی از تهدیدات جدی سلامت است.


وی با بیان اینکه بروز و شیوع زخم در حال افزایش استف افزود: در هزار نفر جمعیت، ۲.۲۱ نفر دچار زخم هستند و ۲.۵ درصد کیفیت زندگی جمعیت جهان با زخم‌ها مرتبط است. عواملی مثل اختلالات متابولیک، اختلالات عروقی و آسیب‌های مکانیکی و چاقی از عوامل ایجاد کننده زخم هستند.


پناهی اظهار کرد: چاقی بیش از ۴۰ درصد شایع است. سالانه ۷ تا ۱۱ درصد به جمعیت پیر کشور اضافه می‌شود. همچنین باید دیابت و پیش دیابت توجه داشته باشیم؛ چرا که میزان مرگ و میر ۵ ساله زخم پای دیابتی ۳۰ درصد و معادل مرگ ناشی از سرطان است.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: این اعداد هشدار می‌دهد که مراکز تحقیقاتی ما باید به سمت علم پیشگیرانه برود.


حمایت از طرح‌های تحقیقاتی کلان جهت کاهش هزینه‌های سلامت


وی خاطرنشان کرد: تحقیقات باید پیش‌بینی‌کننده، پیشگیرانه پزشکی فرد محور و پزشکی دقیق (Precision Medicine) باشند.


پناهی در خصوص مراکز تحقیقاتی مرتبط با زخم گفت: ما حدود۶  مرکز تحقیقات مرتبط با زخم داریم. حدود ۱۰۰ مرکز تحقیقات ما مرتبط با علوم پایه است. ۴۸ مرکز تحقیقاتی مرتبط با بیماری‌های عفونی و ۵۳ مرکز تحقیقات  دارویی نیز در زمینه زخم می‌توانند فعالیت کنند. حتی به مراکز تحقیقاتی خصوصی و غیر دولتی نیز مجوز دادیم تا در این حوزه فعالیت کنند.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر همگرا شدن ظرفیت‌های این حوزه گفت: از ظرفیت‌های مراکز تحقیقاتی باید برای کاهش بار ناشی از زخم استفاده کنیم. همچنین ظرفیت رشته‌های تخصصی و علوم پایه را باید گسترش دهیم. به علاوه ضروری است که از ظرفیت رشته‌های مهندسی کمک بگیریم تا نوآوری‌های حوزه زخم را تقویت کنیم.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *