هنوز پاسخی از آمریکا دریافت نکرده ایم جزئیات سفر وزیر خارجه

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با وجود شرایط سختی که دولت با آن مواجه بود، تحریم‌های ظالمانه و فراگیری بیماری کرونا، دولت کارنامه بسیار خوب و قابل قبولی را ارایه کرد.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به مناسبت های مهم در ایام گذشته گفت: در مناسبت‌های مهم هفته گذشته سالگرد بازگشت غرورآفرین آزادگان سرافراز را به میهن اسلامی داشتیم که یادگاران ارزشمند دفاع مقدس و پرچم‌های برافراشته عزت و شرافت ملت ایران هستند که برای دفاع از خاک و ملت ایران سالیان سال رنج اسارت را به جان خریدند و با مقاومت سرافراز جمهوری اسلامی ایران بازگشتند.


کنعانی افزود: همچنین در ایام مناسبت‌های گذشته ما سالروز کودتای آمریکایی علیه دولت و ملت ایران که کودتای ۲۸ مرداد بود را سپری کردیم و سند دیگری از مداخلات غیر قانونی دولت آمریکا و همچنین همکاری و همراهی دولت انگلیس در امور داخلی دولت‌ها و ملت‌های مستقل به سند سیاه و نگین دیگری از اقدامات غیرقانونی و تجاوزکارانه دولت آمریکا در امور داخلی ایران است.


وی افزود: همچنین ما در روز ۳۰ مرداد روز جهانی یادبود و ادای احترام به قربانیان تروریسم را داشتیم و جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگ ایران کشور و ملتی هستند که همیشه پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده و در مسیر مبارزه با تروریسم هزینه‌های سنگینی هم پرداختند. 


سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد:‌جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران بزرگترین قربانیان تروریسم هستند و بیش از ۱۷ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی ملت ایران کردیم که از بزرگترین قربانیان تروریسم هستیم.


وی افزود: ما شخصیت های بزرگی از دولت و مجلس در دفاع از استقلال عزت و انقلاب خودمان تقدیم کردیم و همچنین هزاران نفر از شهروندان ما قربانیانِ قربانی اقدامات تروریستی هستند از جمله قربانی اقدامات تروریستی سازمان منافقین که متاسفانه همچنان مورد حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر هم هستند.


برنامه دولت سیزدهم در سیاست خارجی بر مبنای همسایه محور است


سخنگوی با بیان اینکه شاهد کارنامه قبولی از دولت سیزدهم در یک سالگی این دولت بودیم ادامه داد:  با وجود شرایط سختی که دولت با آن مواجه بود، تحریم‌های ظالمانه و فراگیری بیماری کرونا، دولت کارنامه بسیار خوب و قابل قبولی را ارایه کرد.برنامه دولت سیزدهم در سیاست خارجی بر مبنای سیاست همسایه محور، سیاست آسیا محور و تاکید بر نگاه شرق و همچنین دیپلماسی اقتصاد محور بوده است.


وی در مورد مذاکرات وین و گمانه‌زنی‌هایی که مطرح می‌شود گفت: در بحث مذاکرات همچنان در مسیر مذاکره هستیم و هنوز به استقبال جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده نرویم. همانطور که میدانید در آخرین دور مذاکرات در وین پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خودش پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد. 


کنعانی افزود: تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل و به طور مشخص آمریکا پاسخ به پیشنهادات طرف اروپایی را دریافت نکرده ایم، ما زمانی میتوانیم از نتیجه بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند که پاسخ طرف آمریکایی را هم دریافت کرده است تا این زمان هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اجازه دهید ما به روایت‌های غیر رسمی اهتمام نکنیم، زیرا مذاکرات مذاکرات حساسی است و طبیعتاً باید در فضای مذاکره مبتنی بر دیدگاه های رسمی کشورها درباره روند مذاکره و نتیجه آن اظهارنظر و قضاوت کنیم.


وی تاکید کرد: تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتاً خوبی داشتیم اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق بشود و تا زمانی که توافق نشود نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیده‌ایم و نسبت به مرحله بعدی پیش داوری کنیم یا به استقبال مرحله جلوتر برویم زیرا موضوعات باقیمانده هرچند به لحاظ نسبت و درصد موضوعات مذاکرات اندک باشند اما مهم هستند و در خصوص موضوعات مهم باید تصمیم‌گیری و توافق شکل بگیرد.


وی افزود: ایران در مذاکرات و در ادوار گذشته و دور اخیر مذاکرات جدی و سازنده حضور پیدا کرد و به پیشنهادات طرف اروپایی هم که به عنوان میانجی‌گر در مذاکرات عمل میکند به موقع پاسخ داد که هم مبتکرانه بود و هم انعطاف لازم را در جای خود به منظور دستیابی به توافق نشان داد اما آنچه که مهم است الان تعلل طرف امریکایی در ارائه پاسخ است و گرنه ما در این زمینه به موقع عمل کردیم و همواره نشان دادیم در این ارتباط مسئولان عمل می کنیم.


تیم مذاکره کننده با هدف تامین منافع ملت ایران در مذاکرات حضور پیدا کرد


کنعانی تاکید کرد: ما معتقدیم دولت آمریکا مسئول شرایط کنونی برجام است و به عبارتی مسئول عدم اجرای توافق نامه تا الان است، همچنین روند جاری دولت آمریکا مسئول وضعیت کنونی است و اگر اراده سیاسی را به طور جدی در عمل نشان دهد و اظهارنظر در عمل هم مسئولانه عمل کند ما می توانیم به سمت مرحله بعدی حرکت کنیم.


ایران معطل طرف مقابل نخواهد ماند


وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که به دنبال توافق است، گفت: تیم مذاکره کننده ما با هدف تامین منافع ملت و با هدف تحقق منافع قانونی دولت و ملت جمهوری اسلامی در میز مذاکرات حضور پیدا کرد و در مسیر مذاکره به طور جدی و حرفه‌ای عمل کرد و همچنان پای کار ایستاده است اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران معطل طرف مقابل باقی نخواهد ماند.


کنعانی تاکید کرد: بارها و بارها از سوی مقامات عالی ایران اعلام شده که روند معیشت مردم و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و مذاکرات رفع تحریم‌ها را یکی از موضوعات حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم.


وی با تأکید بر تعلل آمریکا در ارائه پاسخ و بی عملی طرف اروپایی گفت: مسائل داخلی دولت آمریکا و فشار تندروها در داخل آمریکا و فشار لابی صهیونیستی بر دولت آمریکا و یا فرسایشی کردن مذاکرات که شواهد آن را می‌بینیم ایران را از پیگیری اولویت‌هایش باز نخواهد داشت.


اروپا و آمریکا نیازمند توافق با ایران هستند 


کنعانی با بیان اینکه اگر ایران نیازمند توافق است، آمریکا و اروپا  بیش از ایران نیازمند هستند، گفت: تیم ایران جدیت کامل نشان داد و در عین ابراز تمایل و اثبات عملی مبنی بر اینکه دنبال توافق هستیم ولی بر منافع مشروع دولت و ملت خواهد ایستاد و از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار است و توافق خوب به این معنا که منافع ایران تامین و پایدار باشد و در روند اجرا بازه زمانی باشد که برای ایران اثبات شود طرف مقابل بر تعهداتش ایستاده چراکه برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد. 


وی ادامه داد:ما در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم ها به طور طبیعی منتظر پاسخ طرف مقابل خواهیم بود اما در حوزه روابط خارجی و توسعه مناسبات با همسایگان در حوزه گسترش روابط اقتصادی خارجی و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف اعم از همسایه و غیر همسایه منتظر پاسخ طرف مقابل و روند مذاکرات نخواهیم بود.


مذاکرات ایران و عربستان رو به جلو است 


 سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: روابط ما با عربستان مبتنی بر مسائل و موضوعات دوجانبه است و اتباطی از نظر ما با روند گفتگوها برای رفع تحریم‌ها ندارد.موضوعات مشترک و متعددی با عربستان سعودی هم در حوزه دوجانبه و هم در حوزه مسائل منطقه‌ای داریم و معتقد هستیم گفتگوها برای از سرگیری روابط رسمی دو کشور تامین کننده منافع دو طرف خواهد بود.


وی افزود: طبیعی است اختلاف‌نظرها و موضوعات پیچیده وجود دارد اما تا الان روند مذاکرات مثبت بوده است و در گام‌های بسیار خوبی را به سمت جلو برداشته‌ایم اما از سرگیری روابط یک اقدام یک روزه نیست که بلافاصله مذاکره انجام شود و بلافاصله گام بعدی رخ بدهد، مهم این است که اراده سیاسی وجود دارد و ایران در این مسیر گام برداشته است و تا الان از سوی طرفین عربستانی هم شاهد گام های متقابل بوده‌ایم و باید خوش بین باشیم که در مسیر ارتباطات و گفتگوهای دیپلماتیک بتوانیم گام موثری را به سمت جلو برداریم. شرایط در منطقه خوشبختانه شرایط خوبی است و می‌توان این امیدواری را ایجاد کرد که روابط منطقه‌ای میان ایران و همسایگان به سمت بهتری در حال حرکت است.


پایداری و مقاومت و تدبیر دولت سوریه موجب شکل‌گیری شرایط جدیدی در این کشور شد


وی در مورد کاهش تنش در شمال سوریه گفت:خوشبختانه شاهد واقع نگری بسیاری از دولت‌های منطقه ای و غیر منطقه‌ای در ارتباط با تحولات این کشور هستیم. متاسفانه چیزی که در حدود تقریبی ۹ سال گذشته در ارتباط با سوریه رخ داد، نتیجه سیاست‌های غلط تعداد زیادی از کشورها بود. نتیجه رفتارهای غیرمنطقی و مداخله در امور داخلی کشور مستقل
بودیم که در سایه مقاومت ملت سوریه و نیروهای مسلح این کشور و همچنین سیاست توام با پایداری مقاومت و تدبیر دولت سوریه شاهد شکل گیری شرایط جدیدی در این کشور هستیم که از نگاه همه بازیگران بین المللی مانند رسمی و غیررسمی به این معنا است که دولت سوریه شرایط بحران و بی ثباتی را پشت سر گذاشته است و از نگاه مردم سوریه دولتی است که توانسته هم با تروریست‌ها مبارزه قدرتمندانه‌ای را انجام دهد و امنیت را به مناطق بحرانی سوریه برگرداند و حاکمیت کشور را حفظ کند.


وی افزود: شاهد بازگشت تدریجی کشورهایی هستیم که در طول سال‌های گذشته در نتیجه محاسبات غلط دمشق را ترک و سفارتخانه‌های خود را تعطیل کرده بودند اما در حال حاضر شرایط در حال تغییر است و برخی کشورها سفارتخانه‌های خود را افتتاح کردند.


سرنوشت اتباع ایرانی برای ما مهم است


کنعانی درباره تبادل زندانیان گفت: ما موضوع زندانیان را در چهارچوب موضوع انسانی نگاه کرده‌ایم و وضعیت زندانیان و سرنوشت آن‌ها را به موضوع روند مذاکرات گره نزده‌ایم. در مورد تبادل زندانیان در خارج از چارچوب برجام و به طور غیرمستقیم با طرف آمریکایی گفتگو کردیم و از نظر ما امکان اجرای تبادل وجود داشت و در این زمینه دیدگاه‌های ما روشن بود اما متاسفانه آن چیزی که در طرف مقابل رخداد بی‌عملی بود.


وی تاکید کرد: زندانیان ما به اتهامات واهی بازداشت شدند و اساس اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران غیرقانونی و غیرانسانی بود و به صورت طبیعی هر اقدامی از سوی هر فردی رخ داده باشد در چارچوب نادیده گرفتن تحریم‌های یکجانبه آمریکا از نظر ما بازداشت اینها غیرقانونی و غیرانسانی است و تاکید مجددی است از سوی آمریکا که به مبانی انسانی واخلاقی توجه نمی‌کنند. 


سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سرنوشت اتباع ایرانی برای ما مهم است و خواستار این هستیم تا به آغوش خانواده‌ها برگردند و این موضوعات ارتباطی به روند مذاکرات ندارد و پرونده مستقلی است و به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم در این زمینه شاهد اقدامات مثبتی باشیم.


وی در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی آب گفت:موضوع آب به عنوان یکی از مهمترین موضوعات هم برای جمهوری اسلامی و هم برای بسیاری از کشورهای منطقه‌ای است که به ویژه در شرایط خاص اقلیمی که در این سال ها برای همه ما اهمیت دارد. ما در موضوعات مسائل دوجانبه با کشورهای منطقه ای گفت‌وگوهایی داریم. موضوع آب مشخصات در شرح وظایف وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران است و از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است.


وی افزود: در این زمینه همکاری‌های دوجانبه با کشورهای منطقه داریم مبتنی بر معاهدات دوجانبه و قراردادهای حقوقی که بین کشورها وجود دارد. موضوع آب هم مشخصه یک موضوع تک مولفه ای نیست و به مسائل زیست محیطی مرتبط است و در حوزه مسائل زیست محیطی هم جمهوری اسلامی ایران در بحث پدیده گرد و خاک و هم و در بخش پدیده مسائل مربوط به آبخیزداری جنگلداری و منابع آبی مشترک در منطقه با کشورهای منطقه گفتگوهایی دارد و هم چارچوب‌های منطقه ای را در این زمینه دنبال می کند.


وی افزود: از کمتر از یک ماه پیش ما نشستی با وزرا و مقامات عالیرتبه محیط زیست داشتیم که بیش از ۱۱ کشور را در تهران حضور پیدا کردند که نشان دهنده اهتمام جمهوری اسلامی ایران به بحث آب و پدیده های زیست محیطی است و جزو موضوعات اولویت‌دار جمهوری اسلامی است که در چارچوب‌های منطقه‌ای و دوجانبه و همچنین چارچوب های بین المللی این موضوع را مورد اهتمام و جدیت و پیگیری قرار می دهد.


**جزئیات سفر وزیر خارجه به آفریقا


کنعانی درباره سفر امیرعبداللهیان به آفریقا گفت: آفریقا حوزه بسیار مهمی است و گسترش روابط جمهوری اسلامی با این حوزه همواره از اولویت‌های دولت‌ جمهوری اسلامی از گذشته تا کنون بوده است، دولت سیزدهم درباره این موضوع و گسترش روابط با حوزه آفریقا اهتمام و توجه ویژه‌تری دارد و خوشبختانه ما شاهد تحولات مثبتی در ماه‌های گذشته در روابطمان با این حوزه بوده‌ایم.


وی بیان کرد: در رابطه با نسبت رشد روابط اقتصادی و تجاری ما با این کشورها، گفت‌وگو و مذاکراتی صورت گرفته و من می‌خواهم به سفر گذشته هیات عالیرتبه و بزرگ اقتصادی کشور موریس به تهران اشاره کنم، این سفر،  بسیار خوب بود و مذاکرات خوبی نیز در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و شیلات و اتاق‌های بازرگانی انجام و اسناد خوبی هم امضا شد. ما در استمرار همین روند امروز شاهد آغاز سفر آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به دو کشور آفریقایی مالی و تانزانیا و در ادامه به جمهوری متحد با تانزانیا، زنگبار خواهیم بود.سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: این سفر  هم در راستای سیاست خارجی جمهوری اسلامی و هم مبتنی بر تاکیدات آیت‌الله رئیسی رئیس جمهوری مبنی بر توجه به آفریقا و ظرفیت‌های این حوزه است تا زمینه‌ای فراهم شود که روابط ما با کشورهای هدف این سفر در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری گسترش پیدا کند.کنعانی گفت: سفر وزیر خارجه به مالی به دعوت همتای ایشان از جمهوری مالی و در پاسخ به سفر قبلی وزیر خارجه مالی به تهران است و وزیر محترم در راس هیات سیاسی و اقتصادی و همچنین بخش خصوصی متشکل از تجار و بازرگانان به این سفر می‌روند و هم با مقامات عالیرتبه سیاسی این کشور و هم با مقامات اقتصادی این کشور مذاکره و گفت‌وگو می‌کنند.


وی خاطرنشان کرد: ما اولین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های جامع را با مالی و همچنین مجمع اقتصادی دو کشور را به منظور بحث و بررسی پیرامون راه‌های توسعه روابط اقتصادی با این کشور در این سفر برگزار می‌کنیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما همچنین برای این سفر، دعوت وزیر امور خارجه تانزانیا از امیرعبداللهیان را داشتیم بنابراین در پاسخ به این دعوت وزیر خارجه کشورمان به تانزانیا سفر و در آنجا ضمن دیدار با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور، همایش اقتصادی و تجاری ایران و تانزانیا را افتتاح می‌کنند و در ادامه هم سفری به منطقه زنگبار ، جمهوری متحد به تانزانیا خواهند داشت.کنعانی بیان کرد: به طور کلی ما امیدوار هستیم که با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، شاهد افزایش تبادل هیات‌های رسمی میان ایران و کشورهای آفریقایی باشیم و در پرتو این هیات‌ها و گفت‌گوهایی که صورت می‌گیرد حجم روابط اقتصادی ایران با این کشورها هم ارتقا پیدا کند.وی یادآور شد: براساس آماری که تا کنون وجود دارد حجم روابط تجاری بین ایران و کشورهای آفریقایی نسبت به سال قبل، به میزان بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده و از حدود ۶۰۰ میلیون دلار در سال به میزانی بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این موضوع نتیجه هدف‌گذاریی است که دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای مختلف از جمله با کشورهای آفریقایی انجام داده است. و براساس دستورالعمل به سفارتخانه‌هایمان در حوزه آفریقا، اکنون شاهد تحرک و پویایی بیشتر سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی‌مان در این حوزه هستیم و امیدواریم در همین راستا  چارچوب مناسبات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی با حوزه آفریقا شکوفایی بیشتری در آینده داشته باشد. 


**پلان بی دولت 


کنعانی درباره رفتار ایران بعد از موافقت و یا مخالفت آمریکا با بسته پیشنهادی درخصوص برنامه هسته‌ای گفت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها یکی از موضوعات روابط خارجی ماست و ما مسائل دیگری‌ را سیاست خارجی و مشخصاً روابط اقتصادی و مسائل تجاری را با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزده ایم و نخواهیم زد.وی عنوان کرد: عملکرد دولت جمهوری اسلامی در یک سال گذشته همین وضعیت را نشان داده است. التزام و پایبندی به روند مذاکره به عنوان رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی و در عین حال پیگیری روابط خارجه با دیگر کشورها اعم از منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای مبتنی بر منافع و مصالح مشترک است.سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: طرح دوم ما استمرار سیاست یکساله گذشته با همت و جدیت بیشتر در صورت عدم پایبندی و عدم التزام آمریکا در بازگشت به توافق خواهد بود. به عبارتی پلان بی ما استمرار سیاست خارجی با قوت و جدیت بیشتر و بدون توجه به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهد بود.کنعانی عنوان کرد: این در حالی است که مذاکرات در بحث رفع تحریم‌ها صرفاً منافع یک جانبه جمهوری اسلامی نیست و تاکید می‌کنم منافع طرف‌های مقابل نیز در این موضوع بیشتر نهفته است بنابراین فکر می‌کنیم طرف مقابل باید عقلانیت خود را اثبات کند و با درایت بیشتری در این زمینه اقدام کند.وی درباره تحولات جاری عراق گفت:‌ روابط ما با دولت عراق، روابط بسیار نزدیک، سازنده و توأم با منافع و مصالح مشترک است و به دلیل نوع رابطه خوبی که با همه جریان‌های سیاسی عراق از گروه‌ها و طوایف مختلف این کشور داریم، این روابط نزدیک و مستمر است و ما همواره در جهت کمک به برادران عراقی برای اینکه بتوانند شرایط بهتری را در این کشور رقم بزنند مسئولانه عمل کرده‌ایم و همواره در کنار آنها بوده‌ایم و انقطاعی در گفت‌وگو و ارتباط ما با برادران عراقی وجود ندارد.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات با عربستان نیز گفت: در مجموع گفت‌وگوی ما با طرف عربستانی در چارچوب موضوعات مشخصی است، ما هم در حوزه دوجانبه مسائل برای گفت‌وگو و تبادل نظر داریم و هم در حوزه منطقه‌ای. بنابراین هر موضوعی که فکر کنیم در اولویت گفت‌وگوهای ما با طرف عربستانی قرار دارد در چهارچوب تماس‌ها و گفت‌وگوهایی که با این کشور داریم طرح خواهد شد و مورد توجه و اهتمام قرار می‌گیرد.کنعانی درباره موضع ایران درخصوص اظهار نظر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی درباره نامطلوب بودن توافق برجام گفت: ما تاکید می‌کنیم به نفع دولت آمریکا است که روند گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها را بر مبنای مصالح و منافع ملی ملت آمریکا پیش ببرد و از سوی دیگر نقش رژیم صهیونیستی در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و مسائل مرتبط با جمهوری اسلامی ایران نقش مخرب بوده است.


وی افزود: ما انتظاری از رژیم صهیونیستی نداریم چراکه ماهیت این رژیم، ماهیت روشنی برای ملت ها است و نقش این رژیم در صلح ثبات و تحولات بین‌المللی همواره نقش مخرب بوده است؛ ما تاکید می‌کنیم آن چیزی که مرتبط با ما درارتباط با مذاکرات است مصالح و منافع قانونی ملت ایران است و دولت آمریکا باید متناسب با منافع و مصالح ملت این کشور تصمیم بگیرد و اینکه رژیم صهیونیستی بخواهد در این ارتباط نقش منفی ایفا کند، تحول جدیدی نیست و انتظار دیگری از این رژیم وجود ندارد.


پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی


سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شایعاتی مبنی بر اینکه گفته شده شرط آمریکا برای احیای برجام صرف نظر کردن ایران از انتقام سردار سلیمانی گفت: موضع جمهوری اسلامی درباره ارتباط با ترور سردار سلیمانی روشن است و دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران هیچ موقع ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ مبارزه با تروریسم بین‌المللی را توسط دولت آمریکا فراموش نمی‌کند.کنعانی افزود: موضوع انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست و قابل مصالحه و سازش هم نخواهد بود، ایران از همه امکانات خود استفاده می‌کند که قاتلان این سردار را به محکمه عدالت بسپارد و در این زمینه با جدیت و مسئولیت پذیری عمل می‌کند و این موضوع ارتباطی به موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها ندارد.


وی درباره اظهارنظر یک نماینده مجلس که بیان کرده مردم نباید انتظار داشته باشند توافق برجام انتفاع اقتصادی بر زندگی آنها داشته باشد گفت: نظر نماینده مجلس را از خود وی سوال کنید. موضوعی که برای ما در روند مذاکرات رفع تحریم‌ اهمیت دارد، انتفاع جمهوری اسلامی به‌ویژه از منافع اقتصادی است. ما انتظار داریم در سایه پایبندی طرف‌های مقابل به بندهای توافق هسته‌ای و برجام منافع اقتصادی جمهوری اسلامی هم تامین و هم در بلندمدت تضمین شود.


سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: به عبارتی دیگر ما مذاکره برای مذاکره یا اتلاف وقت انجام نمی‌دهیم، موضوع اقتصادی برای ما مهم است و غیر از آن موضوعات دیگری هم در چارچوب توافق برجام وجود دارد که برای ایران مهم است.


کنعانی افزود: جمهوری اسلامی مذاکره را با هدف تامین حداقل حقوق شاخته شده جمهوری اسلامی انجام می‌دهد و بر این موضوع پافشاری می‌کند و معتقد است که هر تحولی که مانع دستیابی جمهوری اسلامی و ملت ایران به منافع ناشی از برجام بشود برای ما قابل قبول نیست، ما در این مسیر با جدیت عمل کرده‌ایم و با جدیت مذاکره خواهیم کرد.


**دولت آرژانتین حسن نیت خود را اثبات کند


وی درباره موضوع هواپیمای ایران و ونزوئلا در آرژانتین و پرونده آقای نوری و اسدی گفت: این موضوعات موضوعاتی هستند که جزوه پرونده‌های جاری ما در حوزه سیاسی و کنسولی و حقوقی قرار دارد و از این رو هواپیما متعلق به ونزوئلا و مالکیت آن در اختیار این کشور است.سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضوعی که برای ما حائز اهمیت است وضعیت ۵ هم وطن ایرانی است که اقدامات ما در این زمان همچنان ادامه دارد و هم در حوزه سیاسی گفت‌وگوها و مذاکرات در تهران و از طریق سفارت ما در بوینس‌آیرس دنبال می‌شود، درعین حال گفت‌وگوها با مقامات کشور ونزوئلا به عنوان کشوری که هواپیما متعلق به این کشور است، ادامه دارد. کنعانی ادامه داد: هنوز در این ارتباط تحول خوشایندی رخ نداده است و ما همچنان بر ضرورت اینکه شهروندان ایرانی هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند، تاکید می‌کنیم از این رو ضرورت دارد دولت آرژانتین حسن نیت خود را در این ارتباط اثبات کند و نسبت به آزادی بدون قید و شرط این افراد در اسرع وقت اقدام کنند چراکه آنها شهروندان ما هستند و جمهوری اسلامی ایران در پیگیری حقوق کنسولی شهروندان خود کوتاهی نخواهد کرد.وی بیان کرد: در ارتباط با نوری و اسدی همین پیگیری‌ها در سطوح مختلف ادامه دارد و هیچ موقع متوقف نبوده و جزو پرونده ها و موضوعات اولویت‌دار دستگاه دیپلماسی است و ما در این زمینه به مسئولیت‌های خودمان واقف هستیم.سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: همچنین بر دیدگاه خودمان هم در ارتباط با آقای اسدی و هم در ارتباط با آقای نوری تاکید می‌کنیم که ضروری است هم دولت بلژیک و هم دولت سوئد به مسئولیت خود در این زمینه عمل کرده و نسبت به آزادی بی‌قید و شرط آنها اقدام کنند. این موضوعات را به طور جدی پیگیری می‌کنیم و حتی در ارتباط با آقای نوری در سطح وزیر هم اخیرا اقداماتی صورت گرفته است.کنعانی درباره تقویت رابطه ایران و عربستان گفت: ما روابط‌مان را با عربستان سعودی در چارچوب موضوعات هسته‌ای نمی‌بینیم و ما دو کشوری هستیم که در منطقه حضور داریم. دو بازیگر مهم منطقه‌ای هستیم که منافع و مصالح مشترک دوجانبه داریم و می‌توانیم در موضوعات منطقه‌ای نقش دوجانبه و سازنده و مکمل داشته باشیم.وی بیان کرد: برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای می‌توانیم نقش دوجانبه سازنده‌ای داشته باشیم و اینها موضوعاتی است که دو کشور را به یکدیگر مرتبط می‌کند و این موضوعات ارتباطی با موضوعات هسته‌ای و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد.سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: فعالیت‌های هسته‌ای ایران فعالیت‌های قانونی و شناخته شده و مبتنی بر قوانین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ما اساساً موضوعات مهمی با دولت عربستان سعودی داریم که می‌توانیم با یکدیگر همکاری و گفت‌وگو کنیم و به نقاط مشترک برسیم.کنعانی خاطرنشان کرد: ما روابط‌مان را با کشورهای منطقه را مستقل از موضوعی به نام برجام و توافق هسته‌ای و مذاکرات لغو تحریم‌ها می‌بینیم و بر همین مبنا اتفاقات مثبتی را اخیرا شاهد بودیم لذا هم سفیر جدید کویت وارد شده‌ و هم قرار شده دولت امارات سفیر خود را مجددا اعزام کند. وی ادامه داد: همین ادبیات و فضای مثبت در ارتباط با بسیاری از کشورهای همسایه در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز و موضوعات دیگر وجود دارد بنابراین شرایط اقضا می‌کند که ایران و عربستان هم مبتنی بر مصالح و منافع دوجانبه و هم مبتنی بر ضرورت‌های منطقه‌ای یک گام عملی جدید به سمت از سرگیری روابط سیاسی خودشان بردارند.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع آزادی زندانی ایرانی «ریچارد جان» در انگلیس گفت: ما درباره هیچ‌کدام از شهروندانمان که در بازدداشت در کشورهای خارجی هستند مسامحه و غفلت نمی‌کنیم هرچند ممکن است زندانیان ایرانی که در زندان‌های برخی کشورهای دیگری هستند، پرونده‌های اتهامی آنها متفاوت باشد. یعنی ما چه در پرونده‌های مربوط به حقوق خصوصی و چه پرونده‌های مرتبط با برخی جرایم شخصی و فردی و زندانیانی که به دلایل واهی مانند پرونده‌های اتهامی در ارتباط با دور زدن تحریم‌ها و اقدامات ضدامنیتی بازداشت شده‌اند، مسامحه و غفلت نمی‌کنیم.وی افزود: دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه بر مبنای وظیفه ذاتی خود و وظیفه‌ای که دولت به وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی محول کرده است، خارج از نوع جرم یا اتهامی که متوجه شهروندان ایرانی است از حقوق آن شهروند با همه امکانات قانونی، سیاسی، حقوقی و کنسولی دفاع می‌کند. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما برای برخی شهروندان مذاکرات سیاسی می‌کنیم چراکمعتقدیم پرونده ماهیت سیاسی دارد و یا با اتهامات واهی دستگیر شده‌اند، از جمله اتهام مرتبط با دور زدن تحریم‌ها که ما معتقدیم که تحریم‌ها غیرانسانی و ظالمانه است و هم بازداشت اینگونه غیرانسانی است.


کنعانی خاطرنشان کرد: پیگیری این امور جزو وظیفه ذاتی وزارت خارجه است که از آنها حمایت کنسولی کند و زمینه حمایت قضایی را برای زندانیان از طریق اختیار وکیل فراهم کند، بنابراین موضوع زندانی جزو موضوعات مستمر پیگیری دستگاه دیپلماسی و بخش کنسولی وزارت خارجه است و در مواردی که نیاز است از طریق چارچوب‌های قضایی و موافقتنامه و معاهدات قضایی که بین ایران و دیگر کشورها وجود دارد، این موضوعات را به صورت خاص و عام پیگیری می‌کنیم.


**ما در مورد روابط خارجی کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم


وی درباره احیای کامل روابط دیپلماتیک مقامات رژیم صهیونیستی و ترکیه گفت: ما در مورد روابط خارجی کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم. مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در مورد رژیم صهیونیستی کاملا مشخص است ما معتقد هستیم رژیم صهیونیستی رژیم نامشروع، غیرقانونی و رژیم برخاسته از یک روند ظالمانه است و مشروعیتی برای این رژیم قائل نیستیم.سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: موضوع فلسطین موضوع جهانی است و فقط متعلق به ملت فلسطین نیست چراکه اشغال یک سرزمین در یک روند ظالمانه و غیرقانونی اتفاق افتاده است و ماهیت اشغال هر میزان که از آن زمان بگذرد، تغییر نمی‌کند و تبدیل به رخداد قانونی نمی‌شود.وی در پاسخ به سوالی درباره نیاز ایران برای توافق با آمریکا گفت: موضوع نیاز به توافق با آمریکا مطرح نیست بلکه موضوع بازگشت طرف‌های عضو در یک توافقی است که قبلاً شکل گرفته است و وجود دارد.


سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مذاکراتی که در حال انجام است بر مبنای توافقی است که قبلاً شکل گرفته است و ما به دنبال روابط با آمریکا برای روابط دوجانبه نیستیم. دولت آمریکا در یک روند غیرقانونی از یک توافق بین‌المللی خارج شده است و اکنون بعد از دوسال خواستار بازگشت به آن توافق است.کنعانی یادآور شد: اکنون روند مذاکرات بر این موضوع متمرکز است که یک دولت خاطی و غیرملتزم چگونه می‌تواند به توافقی که قبلا شکل گرفته و امضا شده برگردد و جمهوری اسلامی ایران چگونه می‌تواند اطمینان حاصل کند که این دولت خاطی و ناقض توافق می‌تواند به تعهدات خودش عمل کند.نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *