کاخ سفید اقدام روسیه را پیش بینی کرده بودیم آماده پاسخ فوری


P>ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که مسکو استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد  ما این اقدام روسیه را پیش بینی کرده بودیم و آماده پاسخ فوری به آن هستیم.


وی تصریح کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به زودی فرمان اجرایی امضا خواهد کرد که سرمایه گذاری جدید، تجارت و تامین مالی از سوی آمریکایی ها در دونتسک و لوگانسک در اوکراین را ممنوع می کند.


سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد این فرمان اجرایی همچنین اختیار لازم برای اعمال تحریم‌ها علیه هر فردی که تصمیم به فعالیت در آن مناطق اوکراین داشته باشد، را فراهم می‌کند.


جن ساکی ادامه داد وزارت امور خارجه و خزانه داری آمریکا به زودی جزئیات بیشتری را ارائه خواهند کرد. همچنین به زودی اقدامات بیشتری در رابطه با نقض آشکار تعهدات بین المللی از سوی روسیه اعلام خواهیم کرد.


وی تصریح کرد باید به صراحت بیان کنیم که این اقدامات جدا از تمهیدات اقتصادی سریع و شدیدی است که ما با هماهنگی با متحدان و شرکا در صورت تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین آماده کرده ایم.


این مقام کاخ سفید اظهار داشت ما به مشورت نزدیک با متحدان و شرکا از جمله اوکراین در مورد گام‌های بعدی و در خصوص تشدید تنش‌ها از سوی روسیه در امتداد مرز با اوکراین ادامه می‌دهیم.


در پی اقدام روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود گفت‌وگو کرد.


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بایدن بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد.


شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از یک مقامات آمریکایی گزارش داد که این تماس تلفنی ۳۵ دقیقه بطول انجامیده است.


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین  پیشتر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان خواستار علنی شدن تحریم های روسیه شده بود.  


رئیس جمهوری اوکراین در تداوم فضاسازی‌های غرب مبنی بر حمله احتمالی روسیه به کی‌یف در روزهای آینده ادعا کرد: بعد از وقوع بمباران و بعد از اینکه به سوی کشورمان شلیک شود، یا بعد از آن که مرزها و اقتصاد خود را از دست بدهیم، به این تحریم‌ها چه نیازی داریم؟  


پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که مسکو استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد. 


پوتین این سخنان را ساعاتی پس از شنیدن گزارش‌های اعضای شورای امنیت روسیه عنوان کرد که در پایان آن گفته بود که امروز درباره به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک، تصمیم خود را اعلام می‌کند.  


به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین عصر دوشنبه در گفت وگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتز صدراعظم آلمان، آن‌ها را از نتایج نشست شورای امنیت روسیه در مورد بررسی وضعیت منطقه دونباس باتوجه به درخواست سران جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک آگاه کرد. 


به گزارش اسپوتنیک، هفته گذشته دومای روسیه با ارسال درخواستی از پوتین خواست تا استقلال جدایی طلبان دونباس از اوکراین را به رسمیت بشناسد. 


منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.
نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *