کاهش لرزش مبتلایان به پارکینسون با یک مچ بند

محققان موفق به ساخت یک مچ‌بند به اندازه ساعت هوشمند شدند که سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند تا ریتم‌های غیرطبیعی که باعث لرزش دست مبتلایان به پارکینسون هنگام استراحت می‌شوند، مختل کند.


به گزارش پایگاه خبری نیچر، ایده ساخت این دستگاه زمانی شکل گرفت که محقق آن دیوید پروترینو در حال ساخت یک دستکش ارتعاش‌کننده برای ناشنوایان بود که بتوانند از موسیقی زنده لذت ببرند و دوست وی ایده استفاده از فناروی مشابه برای مبتلایان به پارکینسون را پیشنهاد داد.  


پوترینو یک فیزیوتراپیست و مدیر نواوری و توانبخشی سیستم بهداشت مونت سینای در نیویورک است. وی دستگاه خود را که برای کمک به ناشنوایان طراحی کرده بود، روی مچ دست یک بیمار مبتلا به پارکیسنون که سابقه نوازندگی پیانو را داشت قرار داد و با شگفتی مشاهده کرد وی به راحتی می‌تواند بنوازد! و این شروع ساخت دستگاهی برای کمک به مبتلایان به پارکیسنون بود.


دستگاهی که توسط این محقق طراحی شد روی مچ دست یا پا بسته می‌شود و به اندازه یک ساعت هوشمند است. این فناروی سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند تا ریتم‌های غیر طبیعی را که باعث لرزش دست مبتلایان به پارکینسون هنگام استراحت می‌شوند مختل کند. لرزش زمانی آغاز می‌شود که ماهیچه‌ها بی‌حرکت و در حال استراحت هستند و در حال فعالیت عضلات، کاهش می‌یابد.


تاکنون هیچ عارضع جانبی در مورد استفاده از این دستگاه گزارش نشده و امید است بتواند با کاهش لرزش مبتلایان به پارکیسنون، زندگی عادی را برای آنها ممکن کند.
بیماری پارکینسون معمولا با لرزش غیرارادی دست آغاز می‌شود و به تدریج اکثر اندام‌ها را درگیر می‌کند. عدم تعادل، درد عصبی، بی‌اختیاری، اختلال ‌خواب، تعریق بیش‌از حد، افسردگی و اضطراب از دیگر علائم این عارضه است.


علائم اولیه بیماری شامل لرزش بی‌اختیار در دست، انگشتان دست و چانه، ریز شدن دست‌خط، کاهش حس بویایی، اختلال خواب و بدخوابی، مشکل در حرکت و راه رفتن و کاهش تعادل، احساس سفتی و کاهش انعطاف‌پذیری پاها، یبوست، کاهش تن صدا، سرگیجه و غش کردن است.


در مجموع می‌توان گفت این عارضه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است که منجر به آسیب به سلول‌های عصبی می‌شود. این افراد به مرور از شرکت در اجتماع و فعالیت‌های اجتماعی سر باز می‌زنند و دچار افسردگی می‌شوند.


بر اساس گزارش روزنامه ایندیپندنت، معمولا علائم پارکینسون از ۵۰ سالگی نمایان می‌شود البته ممکن است از هر ۲۰ بیمار مبتلا، علائم در یک نفر قبل از ۴۰ سالگی بروز کند. بر اساس بنیاد پارکینسون، مردان ۱.۵ برابر بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار دارند.


مطالعات اخیر نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای و مایند (MIND) از مغز در برابر بیماری پارکینسون محافظت می‌کنند و شروع این بیماری را به تعویق می‌اندازند.


رژیم مدیترانه‌ای به طور معمول شامل چربی‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می‌شود. در رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایی برای گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و قندهای مصنوعی وجود ندارد. استفاده از مقادیر زیاد میوه، سبزیجات، روغن زیتون، لوبیا و غلات و محصولات لبنی کم چرب در این رژیم غذایی توصیه شده است.


رژیم غذایی MIND تقریبا مشابه رژیم غذایی مدیترانه‌ای است؛ ولی تمرکز آن روی مصرف سبزیجات، روغن زیتون، آجیل، غلات کامل، لوبیا، ماهی و محصولات خانواده توت (خشک یا تازه) قرار دارد. مطالعات نشان می‌دهد این رژیم غذایی در سلامت مغز و عملکرد شناختی بسیار موثر است و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد.


نتایج این مطالعه در نشریه Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است.


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *