کی یف به جنگجویان خارجی تابعیت اوکراینی اعطا می کند

تهران – ایرنا – با گذشت ۱۴ روز از جنگ اوکراین، مقامات کی‌یف اعلام کردند به افرادی که داوطلب جنگیدن برای این کشور علیه روسیه باشند، تابعیت اوکراینی اعطا می کند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه خبری فاکس نیوز با انتشار این خبر افزود: ماه گذشته ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خواستار ملحق شدن دواطلبان دیگر کشورها در قالب یک یگان بین المللی برای نبرد علیه روسیه شد.


بنابراین گزارش، «ایون ینین» معاون وزارت کشور اوکراین در این باره گفت، افراد خارجی  که  در این مورد به اوکراین آمده و داوطلبانه وارد خدمت شوند، کارت خدمت سربازی از سرویس گارد مرزی اوکراین دریافت خواهند کرد.


فاکس نیوز در ادامه گزارش داد: فراخوان دولت اوکراین بدنبال بی نتیجه ماندن دریافت و حمایت های نظامی از سوی جامعه بین الملل که تمایلی به کمک از خود نشان نداده اند، اعلام شد.


۲۰هزار داوطلب از ۵۲ کشور جهان


کی‌یف به جنگجویان خارجی تابعیت اوکراینی اعطا می کند


فاکس نیوز درادامه گزارش داد: «دمیترو کولبا» وزیر امورخارجه اوکراین گفت که از ۲۷ فوریه گذشته (۸ اسفندماه) تاکنون بیش از ۲۰هزار دواطلب از ۵۲کشور جهان به منظور جنگیدن در اوکراین علیه روسیه ثبت نام کرده اند.


تارنمای این رسانه آمریکایی نوشت: این جنگجویان داوطلب از کشورهای اروپایی همچون لهستان، دانمارک و  لتونی هستند که دولت هایشان تسیهلاتی برای ملحق شدن اتباعشان جهت ورود به این جنگ ایجاد کرده اند.


فاکس نیوز افزود: «مته فردریکسن» نخست وزیر دانمارک درجریان یک کنفرانس خبری در ۲۷ فوریه گذشته شهروندان کشورش را برای جنگیدن در اوکراین علیه روسیه ترغیب کرد.


روسیه پنجم اسفندماه و بدنبال به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک  و با انتقادی که ولادیمیر  پوتین رئیس جمهوری روسیه پیش از آن و در دوم اسفنده  از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو عنوان کرده بود، وارد جنگ با اوکراین شد،  کی یف خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو شده بود.


درپی وقوع این جنگ، رهبران کشورهای اروپای غربی که تاپیش از آن قویا از کی یف در قبال روسیه حمایت می کردند، درکنفرانس های خبری « فن در لاین » رئیس کمیسیون اروپا، « ینس استولتنبرگ » دبیرکل ناتو و در آخر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس با بیان این مطلب که عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو یکشبه میسر نیست و چشم اندازی برای چنین عضویتی در آینده نزدیکی وجود ندارد و جنگ اوکراین جنگ ناتو نیست و نگرانی هایی امنیتی مسکو از طریق مذاکره باید مد نظر قرار گرفته شوند، از مواضع ضد روسی خود عقب نشسته و بواقع کی یف را در برابر  مسکو رها کردند.


زلنسکی در ۱۴ اسفند ماه و به دنبال رد درخواست وی مبنی بر ایجاد منطقه  پرواز ممنوع از سوی ناتو، اروپا و آمریکا، با انتقاد شدید از غرب گفت: امروز در بروکسل نشست ناتو برگزار می شود، نشستی ضعیف که اعضای آن سردرگم هستند. کشورهای عضو ناتو نیز از امروز بدانند هر کس که در اوکراین کشته شود، در مرگ او مقصر و متهم هستند.*


تهران- ایرنا- روسیه به غرب هشدار داد که تحریم ها علیه مسکو به غرب آسیب خواهد زد.


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *