گفت و گوی لوکاشنکو و مکرون درباره اوکراین و رد احتمال استقرار

مسکو – ایرنا- الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز شنبه با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تلفنی درباره اوضاع اوکراین و تکذیب احتمال استقرار سلاح اتمی در بلاروس گفت وگو کرده است.


 به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد: رئیس جمهوری بلاروس و همتای فرانسوی وی درخصوص امکان استقرار سلاح های اتمی در بلاروس گفت و گو کردند و لوکاشنکو این خبر را فیک و جعلی خواند.


لوکاشنکو با انتقاد از رفتار غرب در مورد کشورش  تصریح کرد: اکر مردم بلاروس را در مخمصه نیندازند نه فقط صحبت در مورد استقرار سلاح اتمی در بلاروس بلکه سلاح های متعارف  هم مطرح نخواهد بود. 


 رئیس جمهوری بلاروس سپس در مورد موضع کشورش در وضعیت اوکراین و موضوع دخالت بلاروس در این مساله باتوجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین توضیح داد. 


به گزارش دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری بلاروس، بخش قابل توجه گفت و گوی تلفنی لوکاشنکو و مکرون به گفت و گو درخصوص آینده اروپا و جایگاه بلاروس در ساختار آن و نیز همکاری روسیه و بلاروس اختصاص داشت. 


به گزارش ایرنا، رییس جمهور بلاروس روز شنبه اعلام کرد که کشورش آماده فراهم کردن زمینه مذاکرات بین مسکو و کی‌یف برای به پایان رساندن بحران اوکراین است.


وی افزود: در حال حاضر هنوز درگیری‌ها در جریان است. درگیری‌هایی که به مرحله حساسی رسیده باید متوقف شود. همه موضع بلاروس را در این زمینه می‌دانند و من در مورد این موضوع از روز اول صحبت کردم.


رییس جمهور بلاروس تصریح کرد: من در روز اول از آغاز درگیری‌ها پیشنهاد مذاکره را دادم. آنها (رهبران روسیه و اوکراین) قرار بود روز اول درگیری‌ها برای مذاکره به مینسک بیایند. 


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *