یونهاپ ایران دریافت سود اموال بلوکه شده خود در کره جنوبی را

خبرگزاری کره جنوبی با استناد به اظهارات منابع مطلع مدعی شد که ایران در حال بررسی روند دریافت سود پول‌هایی است که در حساب‌های بانکی کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده بود.


به گزارش ایسنا، در پی توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان با میانجی‌گری قطر که آزادسازی ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های کره جنوبی نیز به عنوان بخشی از آن آزاد شد، خبرگزاری کره جنوبی امروز (سه‌شنبه) با استناد به اظهارات منابع دیپلماتیک نوشت که مقامات تهران بررسی قانونی دریافت سود این مبالغ که به مدت حدود چهار سال در سه بانک کره جنوبی بلوکه شده بود.


یونهاپ در ادامه نوشت که یک مقام دولتی ایرانی که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفت که نهادهای مالی کره جنوبی به طور غیرمنصفانه‌ای از این‌ پول‌ها که به دلیل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بلوکه شده بودند، سود به دست آوردند. به گفته این مقام رسمی، بازگرداندن این سود به صاحبان حقیقی آن امری عادی است.


یک مقام کره جنوبی نیز گفت که این اقدام ایران «با ماهیت توافق کشورهای مربوطه سازگاری ندارد و تمامی جزئیات مربوط به انتقال پول‌های بلوکه‌شده بر اساس توافق با کشورهای مربوطه، از جمله ایران اجرایی شده است.»


یونهاپ همچنین اشاره کرد که درخواست ایران برای آزادسازی این پول‌ها چالشی دیپلماتیک برای سئول ایجاد کرده که به دنبال تقویت اتحاد خود با واشنگتن و شراکت اقتصادی‌اش را تهران بوده است.


وزارت امورخارجه کره جنوبی، امروز با انتشار بیانیه‌ای آزادسازی و انتقال موفقیت‌آمیز ۶ میلیارد دلار از پول بلوکه شده ایران در بانک‌های کره‌ای را مورد تائید قرار داد.


در این بیانیه آمده است: وجوه ایران که به دلیل تحریم‌های مالی علیه این کشور در کره جنوبی مسدود شده بود، به تازگی با هماهنگی نزدیک بین کشورهای درگیر با موفقیت به کشور ثالث منتقل شده است.
وزارت امورخارجه کره جنوبی در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که این پول در قطر نیز صرف تهیه دارو، غذا و سایر اقلام بشردوستانه خواهد شد.


کره همچنین از دولت‌های قطر و سوئیس برای کمک به حل‌وفصل این موضوع قدردانی و خاطرنشان کرد: دولت ما انتظار دارد که روابط دوجانبه‌ میان تهران و سئول به مناسبت انتقال این وجوه مسدود شده توسعه بیشتری یابد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگردکتر علی اباصلتیان – مشاوره فوری 09387708025

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *